Reforma Kurii Rzymskiej coraz bliżej

KAI |

publikacja 30.04.2013 18:53

Jednak projekt zmian wymaga solidnych przygotowań i analizy sytuacji.

Reforma Kurii Rzymskiej coraz bliżej Radomil / CC-SA 3.0 Watykan - Pałac Apostolski

"Papież Franciszek wysłuchuje opinii wszystkich, ale przede wszystkim pragnie wysłuchać tych, których wybrał jako swoich doradców. Następnie zostanie naszkicowany projekt reformy konstytucji apostolskiej Pastor bonus, co będzie oczywiście wymagało przejścia niezbędnej procedury" - stwierdził w wywiadzie dla "L'Osservatore Romano" substytut w watykańskim Sekretariacie Stanu, abp Angelo Becciu. Właśnie kwestia zapowiedzianej reformy Kurii Rzymskiej jest tematem wywiadu opublikowanym przez watykański dziennik, noszący datę 1 maja.

Abp Becciu wyjaśnił, że po rozmowie z Ojcem Świętym może stwierdzić, iż w chwili obecnej absolutnie przedwczesne jest dokonywanie założeń dotyczących przyszłej struktury Kurii. Papież Franciszek wysłuchuje opinii wszystkich, ale przede wszystkim pragnie wysłuchać tych, których wybrał jako swoich doradców. Następnie zostanie naszkicowany projekt reformy konstytucji apostolskiej Pastor bonus, co będzie oczywiście wymagało przejścia niezbędnej procedury. Dodał, że Ojciec Święty jeszcze nie odbył takiego spotkania z grupą ośmiu kardynałów, których mianował swoimi doradcami 13 marca. Odpowiadając na pytanie dotyczące Instytutu Dzieł Religijnych (IOR)- tzw. "banku watykańskiego" zastępca sekretarza stanu zaznaczył, że Ojciec Święty jest absolutnie zaskoczony przypisywaniem mu opinii, których nie wypowiedział, wypaczających jego myśl. Jedne odniesienie wiąże się z improwizowaną homilią wygłoszoną 23 kwietnia, w której papież Franciszek podkreślił, iż istotą Kościoła są dzieje miłości między Bogiem a ludźmi, zaś różne ludzkie struktury, w tym IOR są mniej ważne.

W trakcie rozmowy abp Becciu wyjaśnił, że nie przewiduje się w najbliższym okresie restrukturyzacji dykasterii, choć Ojciec Święty nie dokonał automatycznego potwierdzenia dotychczasowych nominacji, szefowie dykasterii pełnią swe obowiązki do odwołania. Obecnie pragnie się zastanowić, poświęcić czas na modlitwę, aby zyskać pogłębiony obraz sytuacji - dodał substytut w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Abp Becciu odpowiedział także na pytanie dotyczące kompetencji grupy doradców. Zaznaczył, że powołanie jej nie oznacza ograniczenia papieskiego prymatu. Jest to organ konsultacyjny, a nie decyzyjny. Jest to rzecz jasna decyzja o sporym znaczeniu, wskazująca na sposób w jaki papież chce wypełniać swoją posługę. Zadaniem grupy ośmiu kardynałów jest pomoc Ojcu Świętemu w zarządzaniu Kościołem powszechnym - przypomniał zastępca Sekretarza Stanu. Zaznaczył, że chodzi tu o pomaganie papieżowi w dziele rozeznania, w zrozumieniu tego, czego Duch Święty żąda od Kościoła w szczególnym momencie dziejów.

TAGI: