Wenezuela: napięcie po wyborze prezydenta

Radio Watykańskie/wdm

publikacja 21.04.2013 21:11

W związku z powyborczymi zamieszkami i zorganizowanymi przez opozycję manifestacjami, aresztowano 242 osoby.

Wenezuela: napięcie po wyborze prezydenta MIGUEL GUTIERREZ Dostawca/PAP/EPA Nicolas Maduro - nowy prezydent Wenezueli. W kraju wciąż utrzymuje się napięta sytuacja po ogłoszeniu jego zwycięstwa w wyborach.

Wciąż utrzymuje się napięcie w Wenezueli po ogłoszeniu przez tamtejszą komisję wyborczą zwycięstwa Nicolasa Maduro w wyborach prezydenckich. Ze względu na bardzo niewielką, wynoszącą zaledwie 260 tys. głosów przewagę, na żądane opozycji zdecydowano się na ponowne przeliczenie głosów. Mimo iż 46 proc. z nich wciąż nie zostało zrewidowanych, wiceprzewodnicząca komisji wyborczej Sandra Olitas oświadczyła, by nie robić sobie fałszywych nadziei, bo nawet ponowne przeliczenie wszystkich głosów i tak nie zmieni wyników głosowania.

W ostatnich dniach, w związku z powyborczymi zamieszkami i zorganizowanymi przez opozycję manifestacjami, aresztowano już 242 osoby. Warto przypomnieć, że episkopat Wenezueli, w wydanym 17 kwietnia specjalnym komunikacie, wezwał wszystkich liderów politycznych i społecznych do powstrzymania się od wypowiedzi obraźliwych i uwłaczających innym, które mogłyby wywołać zamieszki uliczne i akty przemocy. Biskupi przyznali jednak, że sprawiedliwe i pokojowe protesty są ważnym prawem obywatelskim i nie mogą być zakazywane lub tłumione.