Zmarł kard. Antonetti

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 10.04.2013 18:34

„Dawał wszędzie cenione świadectwo kapłańskiej gorliwości i wierności Ewangelii” - wspomina go papież

Zmarł kard. Antonetti Gunnar Bach Pedersen / CC 1.0 Asyż. Kard. Antonetti przez 7 lat był papieskim delegatem dla bazyliki św. Franciszka w Asyżu

Zmarły dziś nad ranem w Novarze na północy Włoch kard. Lorenzo Antonetti „dawał wszędzie cenione świadectwo kapłańskiej gorliwości i wierności Ewangelii”. Tak Papież Franciszek wspomina emerytowanego przewodniczącego Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej w telegramie kondolencyjnym przesłanym na ręce ordynariusza Novary, bp. Franco Brambilli. Składa wyrazy współczucia wspólnocie diecezji, której kapłanem był zmarły w wieku 90 lat purpurat, oraz jego krewnym. Pogrzeb kard. Antonettiego odbędzie się w piątek 12 kwietnia w jego rodzinnej miejscowości Romagnano Sesia koło Novary.

W telegramie Ojciec Święty przypomina długoletnią pracę zmarłego purpurata dla Stolicy Apostolskiej. Od połowy zeszłego wieku pełnił on różne funkcje w papieskiej służbie dyplomatycznej. Od 1968 r. był nuncjuszem w Nikaragui i Hondurasie, następnie w ówczesnym Zairze, wreszcie we Francji. Natomiast w Watykanie abp Lorenzo Antonetti został sekretarzem, a później przewodniczącym Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. Przed 15 laty Jan Paweł II mianował go kardynałem, a wkrótce potem papieskim delegatem dla bazyliki św. Franciszka w Asyżu, którym był ponad siedem lat.

TAGI: