Czeka nas prorodzinna rewolucja?

KAI |

publikacja 09.04.2013 16:42

Już 20 kwietnia w Warszawie podczas Kongresu Polskiej Rodziny zostanie zaprezentowany obywatelski projekt ustawy całkowicie zmieniający obecny obraz polityki prorodzinnej w Polsce

Czeka nas prorodzinna rewolucja? Roman Koszowski/GN Obywatelski projekt ustawy prorodzinnej zakłada zupełnie nowe spojrzenie na rodzinę z perspektywy państwa. Na kosmetyczne zmiany jest już za późno

- Na kosmetyczne zmiany jest już za późno. Polska potrzebuje zmian systemowych, by jak najmniej odczuła skutki depopulacji. To od rodzin, a nie od polityków zależy jak bardzo odczujemy konsekwencje kryzysu demograficznego – podkreślają organizatorzy Kongresu. - Polska potrzebuje zmiany! Znaczenie silnej rodziny dla kształtowania zdrowego ładu kulturowego, społecznego i ekonomicznego powinno być bezwzględnie uznane i zaakceptowane – deklarują organizatorzy Kongresu Polskiej Rodziny, który pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys” odbędzie się 20 kwietnia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Rodziny są źródłem trwałości społecznej i gwarancją społeczeństwa naprawdę wolnego. Niestety po 1989 roku nie doczekaliśmy się systemowych rozwiązań dotyczących wsparcia rodziny. Mimo konstytucyjnej gwarancji ochrony tej prestiżowej instytucji, cały czas mamy do czynienia z brakiem kompleksowej polityki prorodzinnej.

– Szkoda, że politycy nie rozumieją, że rodzina jest podstawą rozwoju polskiego państwa. Doskonale obrazują to liczby. Dziś zasiłek porodowy wynosi 1000 zł, natomiast pogrzebowy 4000 zł – wyjaśnia Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, i dodaje, że hasła dotyczące zatroskania kwestiami demograficznymi nadal nie znajdują pokrycia w decyzjach rządzących.

Efektem dyskusji i prac podczas kwietniowego kongresu będzie opracowanie całościowego programu polityki prorodzinnej wraz z propozycją praktycznych rozwiązań, służących jej wprowadzeniu w życie. – Aby nie skończyć wyłącznie na dyskusji, jako finał kongresu proponujemy opracowanie spójnej, pełnej i długofalowej polityki prorodzinnej, której emanacją będzie obywatelski projekt ustawy – wyjaśnia Ireneusz Jabłoński, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha i członek rady programowej Kongresu.

- Można zatem zaryzykować tezę, że po ponad 20 latach od wprowadzenia zmian ustrojowych w Polsce zmianę systemu zainicjują polskie rodziny, które wymuszą takie urządzenie państwa, które zaspokoi ich oczekiwania i da im konieczny impuls do dalszego rozwoju. To właśnie rodziny są receptą na kryzys – zaznacza Jabłoński.

Wciąż można zgłaszać chęć wzięcia udziału w Kongresie Polskiej Rodziny. Rejestracji można dokonać drogą internetową, za pośrednictwem strony www.centrumzyciairodziny.org

Kongres Polskiej Rodziny jest organizowany przez przedstawicieli Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Centrum im. Adama Smitha, Fundacji Narodowego Dnia Życia, Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a także ludzi świata nauki: prof. Zbigniewa Stawrowskiego, prof. Aleksandra Nalaskowskiego, prof. Michała Wojciechowskiego oraz dr hab. Aleksandra Stępkowskiego.