Papież ochrzci czterech katechumenów

KAI |

publikacja 30.03.2013 12:40

Czterech młodych mężczyzn, którzy przyjmą sakramenty inicjacji chrześcijańskiej jest w wieku od 17 do 30 lat.

Papież ochrzci czterech katechumenów Henryk Przondziono /GN Co roku w diecezji rzymskiej chrzest przyjmuje około stu dorosłych

Papież Franciszek dzisiaj późnym wieczorem podczas liturgii Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego udzieli sakramentu chrztu św. i bierzmowania i pierwszej komunii św. czterem katechumenom z Włoch, Albanii, Rosji i USA. Na ceremonii oczekiwanych jest kilka tysięcy pielgrzymów z całego świata. Czterech młodych mężczyzn, którzy przyjmą sakramenty inicjacji chrześcijańskiej jest w wieku od 17 do 30 lat. 17-letni Amerykanin pochodzi z rodziny o wietnamskich korzeniach. Każdego roku w diecezji Rzymu sakrament chrztu przyjmuje ok. 100 dorosłych. Kilkoro z nich przyjmuje go w czasie liturgii Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego.

Jak zapowiedział ks. Federico Lombardi SJ, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej w ramach Wigilii Paschalnej, która rozpocznie się dziś o godz. 20.30 sprawowane będą, zgodnie z rytuałem, liturgie: Światła, Sakramentów i Eucharystii. Ta pierwsza rozpoczyna się w ciemnościach, stopniowo rozświetlanych zapalanymi świecami przy śpiewie uroczystej pieśni "Exultet". W czasie Liturgii Sakramentów chrzest, a następnie bierzmowanie i I komunię św. przyjmą czterej katechumeni. Liturgia Wigilii Paschalnej będzie krótsza niż w latach ubiegłych, gdyż została uproszczona. Ta najdłuższa Msza św. w roku trwała zazwyczaj trzy godziny.

Mszę św. w Niedzielę Wielkanocną odprawi sam papież, bez koncelebransów. Rozpocznie się ona o godz. 10.15 i potrwa około półtorej godziny, a w samo południe Franciszek udzieli błogosławieństwa "Urbi et Orbi" (miastu i światu).

Zdaniem jezuity, w tym roku obrzęd ten potrwa znacznie krócej, nie będzie bowiem prawdopodobnie życzeń w różnych językach, gdyż – wyjaśnił – "jak już zdążyliśmy zauważyć w ciągu tych kilkunastu dni pontyfikatu Ojciec Święty mówi tylko po włosku, nie używa nawet swego ojczystego hiszpańskiego, bo nie chce nikogo wyróżniać".