Bliski Wschód: Zapowiedź spotkania patriarchów

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 08.03.2013 22:58

„Przygotowujemy spotkanie wszystkich prawosławnych i katolickich patriarchów Bliskiego Wschodu” – powiedział agencji Fides przybyły do Rzymu na konklawe kard. Béchara Boutros Raï.

Bliski Wschód: Zapowiedź spotkania patriarchów Roman Koszowski/GN Kościół na wschodzie to mozaika różnych wyznań. Często o długiej tradycji...

Ma ono na celu, jak poinformował patriarcha maronitów, poparcie wysiłków na rzecz jedności chrześcijan oraz omówienie problemów i cierpień wspólnych wszystkim tamtejszym wyznaniom chrześcijańskim w tej trudnej chwili historycznej.

„Na najwyższym szczeblu rozważa się możliwość przywrócenia jedności w pełnym wymiarze – powiedział libański purpurat. – Na razie możemy ją przeżywać konkretnie na płaszczyźnie głoszenia Ewangelii oraz inicjatyw społecznych, charytatywnych i kulturalnych. Wielu z nas robi to już na co dzień” – dodał patriarcha maronicki.

W ostatnim czasie miał on szereg kontaktów ekumenicznych. Uczestniczył w dwóch intronizacjach patriarchów: koptyjskiego w listopadzie w Kairze, a greckoprawosławnego przed miesiącem w Damaszku. Kard. Raï spotkał się też z Bartłomiejem I i z prawosławnym arcybiskupem Aten, a ostatnio, przed przyjazdem do Rzymu, z patriarchą moskiewskim.