Szopka z Hitlerem zamiast stajenki

PAP |

publikacja 20.12.2012 09:30

Gorącą dyskusję wywołał wystrój szopki w kościele we Florencji, którą proboszcz określił jako wymierzoną w "laicki fanatyzm". Obok zdjęć Hitlera i Stalina, umieszczono tam portrety współczesnych intelektualistów uznanych za wrogów Kościoła.

Szopka z Hitlerem zamiast stajenki Panek / CC 2.0 Stajenka to tradycyjny już element wystroju kościołów w okresie Bożego Narodzenia. Problem pojawia się wtedy, gdy bieżące wydarzenia są w niej zaakcentowane tak mocno, że zasłaniają najistotniejsza treść - narodziny Boga.

W szopce pojawiły się zdjęcia m. in. komunistycznego przywódcy Chin Mao Zedonga a także osób obecnych w życiu publicznym we Włoszech: 90-letniej znanej astrofizyk i popularyzatorki nauki Margherity Hack, pisarza Corrado Augiasa, teologa - dysydenta i zarazem krytyka Watykanu i papieża Benedykta XVI Vito Mancuso, matematyka i zdeklarowanego ateisty Piergiorgio Odifreddiego.

Wokół widnieją napisy: "materializm" i "relatywizm", fotografie bombowców oraz zburzonych wieżowców World Trade Center w Nowym Jorku. Powyżej znajdują się zaś słowa Woltera: "zmiażdżcie nikczemność", czyli odnoszące się do Kościoła hasło antyklerykałów.

Proboszcz parafii San Felice in Piazza ksiądz Gianfranco Rolfi wobec oburzenia i zdumienia, jakie wywołała jego inicjatywa, powiedział dziennikarzom: "Musimy przygotować się na to, że zostaniemy zmiażdżeni, poniżeni i znieważeni przez te osoby". "To oni dominują w kulturze, gospodarce, finansach" - dodał ksiądz Rolfi, były wykładowca historii Kościoła.

Kapłan, cytowany przez agencję Ansa, broni swej kontrowersyjnej koncepcji szopki mówiąc, że ma prawo wyrazić to, co myśli.

Przeczytaj komentarz: Hitler zamiast pastuszków, szopka zamiast stajenki