Anglikańskie zakonnice będą katoliczkami

Stefan Sękowski

publikacja 14.12.2012 14:50

Będą nazywać się Siostry Błogosławionej Maryi Panny

Anglikańskie zakonnice będą katoliczkami Thorvaldsson / CC 3.0 Figura Naszej Panni z Walsingham, patronki anglikańskiego ordynariatu personalnego.

W Nowy Rok jedenaście anglikańskich sióstr zakonnych zostanie katoliczkami i będzie żyło według reguły benedyktyńskiej. Zakonnice należące do Wspólnoty Najświętszej Maryi Dziewicy w Wantage przystąpią do ordynariatu personalnego „Naszej Pani z Walsingham”.

- Mamy przed sobą niepewną przyszłość. Ale postawimy ten krok, ponieważ naprawdę wierzymy, że taka jest wola Boża – powiedziała tygodnikowi „Catholic Herald” m. Winsome. Pierwotnie kobiety chciały pozostać w starym klasztorze ze swoimi anglikańskimi współsiostrami, jednak „po rozmowach z przedstawicielami Kościoła Anglii i ordynariatu okazało się to niemożliwe”. Małe zgromadzenie przyjmie nazwę Sióstr Błogosławionej Maryi Dziewicy. Co ciekawe, jedna z zakonnic została wcześniej w Kościele Anglii wyświęcona na księdza – oczywiście po konwersji nie będzie kontynuować tej posługi.

Wspólnota powstała w 1848 roku na fali „Ruchu Oksfordzkiego”, który starał się otworzyć anglikanizm na katolickie elementy. Siostry należące do zakonu zajmują się m.in. pomocą osobom uzależnionym.