Integracja zakonników jest potrzebna

Radio Watykańskie/ajm

publikacja 26.11.2012 22:48

Europejskie spotkanie młodych Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej odbyło się w miejscowości Pozuelo koło Madrytu.

Spotkanie przebiegało ono pod hasłem „Odnowa misji i życia oblackiego w Europie”. W zjeździe integracyjnym uczestniczyła także grupa 22 Polaków.

Do Pozuelo przyjechał przełożony generalny zgromadzenia o. Louis Lougan OMI, członkowie zarządu generalnego oraz prowincjałowie. Uczestnicy mogli dokonać prezentacji nie tylko własnych dzieł, projektów misyjnych i wyzwań, z jakimi się borykają szczególnie w dobie sekularyzacji, ale także poświęcić wiele czasu na wspólną modlitwę i wzajemne poznawanie się. Nowe czasy wymagają od oblatów głębokiego nawrócenia na płaszczyźnie ludzkiej, duchowej, intelektualnej i duszpasterskiej, aby lepiej mogli żyć misyjnym charyzmatem zgromadzenia. Jak podkreślają młodzi oblaci, takie spotkanie, które przebiegło w serdecznej atmosferze, było potrzebne, szczególnie w Europie zjednoczonej i żyjącej tymi samymi lub podobnymi problemami.

Warto zauważyć, że kilka lat temu powstała w Hiszpanii żeńska gałąź zgromadzenia: Siostry Misjonarki Oblatki Maryi Niepokalanej. Wstąpiło już do niego kilka Polek. Europejski zjazd w Pozuelo zakończyła wspólna Eucharystia rodziny oblackiej.