Nie poddają się

KAI |

publikacja 06.10.2012 17:34

Pod hasłem „Wiarą góry przenosić” na Jasnej Górze odbyła się 15. pielgrzymka kobiet zmagających się z chorobą nowotworową. W spotkaniu udział wzięło ok. 9 tys. osób, w tym goście z zagranicy.

Nie poddają się

W specjalnym telegramie Benedykt XVI zapewnił o pamięci modlitewnej, prosząc o siły ducha do pokonywania codziennych trudności. Każdego roku w Polsce notuje się 16 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi.

- Jesteście bohaterkami codzienności – mówił o chorych częstochowski biskup pomocniczy Antonii Długosz i przekonywał, że są podobne do Chrystusa cierpiącego na krzyżu, Który wiedzie ku zmartwychwstaniu. Kaznodzieja podziękował też za dawanie świadectwa i podtrzymywanie innych na duchu. - Jesteście, drogie siostry, podziwianymi bohaterkami codzienności, znosząc mężnie codzienne swe cierpienia, swoim przykładem pełnego zaufania Bogu, odwagą dawania świadectwa w walce z chorobą i cierpieniem, nie tylko fizycznym, ale i psychicznym, służycie innym, może mniej odważnym od was. Dzielicie się swoim doświadczeniem, podtrzymując tych właśnie słabych na duchu. Pan Bóg to docenia i wam błogosławi udzielając obficie swoich łask i ukazując sens cierpienia – podkreślał biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Posługa Amazonek w Polsce, jako wolantariuszek w szpitalach, jest nie do przecenienia i zdecydowanie wyróżnia Polki spośród innych kobiet chorych na raka. W kraju istnieje już ponad 200 klubów Amazonek zrzeszonych w Federację. Należy do niej 25 tysięcy członkiń. To największa organizacja kobieca nie tylko w kraju, ale także w Europie. Działa w myśl zasady „Pomagając innym, pomagasz sobie”. Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów niewiast w wieku poniżej 65 lat, pierwsze miejsce zajmuje rak piersi.

Pielgrzymka zawsze jest okazją nie tylko do modlitwy w intencji zmagających się z cierpieniem, ale jest także wielką akcją edukacyjną i apelem.
- Chcemy zaapelować do wszystkich kobiet i przypomnieć im, jak ważne jest zdrowie, że warto o nie dbać. Chcemy zachęcać do profilaktyki, a przede wszystkim do badań - młodsze kobiety do robienia USG, a starsze do badań mammograficznych - powiedziała Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. Prezeska zachęcała „weźcie panie swoje zdrowie w swoje ręce”.

Jak podkreśliła Jadwiga Sobstyl z Malborka - diagnoza rak piersi - jest jak wyrok i właśnie wtedy potrzebna jest najbardziej pomocna dłoń. „Tu trzeba koniecznie przyjechać i koniecznie trzeba przyjechać na samym początku choroby, wtedy, kiedy człowiek jest słaby, kiedy leki zawodzą, kiedy zawodzi rodzina, znajomi. Stąd wraca się silniejszym w walce z chorobą.

- Pielgrzymka to najważniejszy dzień w roku dla nas wszystkich, dla kobiet z chorobą nowotworową. Przyjeżdżamy podziękować Matce Bożej za to, że jesteśmy i prosić o to, żebyśmy jeszcze nieraz tutaj przyjechały – powiedziała Elżbieta Markowska, prezes częstochowskich Amazonek.

W 15. pielgrzymce kobiet chorych na raka udział wzięły także Czeszki, Niemki, Słowaczki, przedstawicielka ze Stanów Zjednoczonych, Białorusinki, a nawet gość z Izraela. – Nasze spotkanie staje się międzynarodowe, swoim zapałem zarażamy cały świat, pokazujemy, że trzeba walczyć, nie poddawać się i dziękować za każdy przeżyty dzień – zauważyła Elżbieta Markowska.