Kościół na Białorusi: My jesteśmy tutaj!

Ks. Jerzy Martinowicz, dyrektor catholic.by

publikacja 25.08.2012 22:02

W siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego w Grodnie rozpoczął się trzydniowy I Krajowy Kongres Mediów Katolickich na Białorusi. Obrady, które potrwają do 26 sierpnia, przebiegają pod hasłem „Internet, radio, prasa, telewizja: my, katolicy – jesteśmy tutaj!” Kongres odbywa się pod patronatem Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi.

Kościół na Białorusi: My jesteśmy tutaj! catholic.by Wykład abpa Kondrusiewicza, metropolity mińsko-mohylewskiego, na otwarciu Kongresu.

Pierwszy w historii Kościoła na Białorusi I Kongres mediów katolickich zgromadził wielu pracowników prasy, radia, telewizji, i Internetu - nie tylko redakcji katolickich, ale i świeckich (ponad 100 osób). Prócz dziennikarzy z całego kraju uczestniczą w nim także eksperci i goście z Polski, Rosji, Ukrainy i Łotwy. Na Kongresie pojawił się także Thierry Bonaventura, rzecznik prasowy Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE).

Z inicjatywą zorganizowania Kongresu wystąpił abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita minsko-mohylewski, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu.

Uroczystego otwarcia I Kongresu Mediów Katolickich dokonał ks. bp Aleksander Kaszkiewicz, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi. Wyraził on radość, że taki kongres odbywa się w Grodnie - mieście, w którym pracował św. Maksymilian Maria Kolbe i w którym zaczął wydawać Rycerza Niepokalanej. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Białorusi życzył wszystkim owocnych obrad.

W swoim wystąpieniu podczas otwarcia kongresu abp Kondrusiewicz, zaznaczył, że „dzisiaj media katolickie nie tylko powinny informować, ale też i formować społeczeństwo”. „Kościół katolicki dzisiaj coraz bardziej wchodzi w medialną przestrzeń i wykorzystuje środki masowego przekazu, jako bardzo korzystny i współczesny instrument głoszenia Ewangelii” – dodał metropolita mińsko-mohylewski, podkreślając jak wielką rolę dzisiaj odgrywają środki masowego przekazu.

Okolicznościowe przesłania do uczestników Kongresu przekazali m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abp Claudio M. Celli i dyrektor Biura prasowego Stolicy Apostolskiej i Radia Watykańskiego ks. Federico Lombardi SI.

Abp Celli w orędziu wideo wspomniał o pozytywnych aspektach nowoczesnych technologii, łącznie z internetem, które ogromnie rozszerzają możliwości świadczenia o wierze chrześcijańskiej. Dodał, że z sympatią śledzi pracę, jaką Kościół katolicki na Białorusi wykonuje na rzecz jak najszerszego rozpowszechniania przesłania o Chrystusie w dziedzinie mediów. Trzeba dodać, że przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu w 2011 roku odwiedził Białoruś, spotkał się z dziennikarzami mediów katolickich jak i świeckich, do których zwrócił się z wykładami.

Ks. Federico Lombardi zaznaczył, że obecność Kościoła w świecie komunikacji masowej staje się coraz bardziej niezbędna. Przypomniał też, że do tych spraw często nawiązywało w minionym wieku nauczanie papieży, a Sobór Watykański II, którego 50. rocznica rozpoczęcia przypada w tym roku, poświęcił środkom przekazu jeden ze swych dokumentów. Ks. Lombardi podkreślił wielkie znaczenie, jakie ma obecność Kościoła w mediach. Dodał, że dzisiaj obecności katolików w tych środkach przekazu, które nie należą do Kościoła jest bardzo ważna.

W pierwszym dniu obrad ze swoim wykładem nt. „Co katolickie, co chrześcijańskie, a co ogólnoludzkie? Katolicy w mediach elektronicznych” wystąpił polski reżyser i scenarzysta filmowy profesor Krzysztof Zanussi. Mówił on o tym, jak ważna jest obecność katolików w mediach i o tym, jak „dawać świadectwo o prawdzie”. Zachęcił dziennikarzy białoruskich, by „szukali nie sensacji, ale prawdy”. Tego samego dnia reżyser przeprowadził praktyczne zajęcia nt. „Jak dawać świadectwo prawdy za pośrednictwem audiowizualnych środków masowego przekazu?”.

W pierwszym dniu obrad swój wystapił także o. Mikoła Myszkouski, redaktor naczelny pisma „Credo”. Temat jego wykładu to „Nowe media – szansą dla ewangelizacji”.

Dzisiaj, czyli 25. 08. wykład nt. „Katolickie środki masowego przekazu w Białorusi: przeszłość i przyszłość” wygłosił abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Wymienił on przede wszystkim wszystkie katolickie środki masowego przekazu działające na terytorium kraju. Zaznaczył, że owocem tego kongresu będzie m.in. utworzenie grupy - komisji, w skład której wejdą przedstawiciele wszystkich diecezji. Jej celem będzie nawiązanie współpracy i stymulacja rozwoju katolickich środków masowego przekazu na Białorusi. Metropolita zwrócił uwagę, jak ważna jest dzisiaj formacja duchowa dziennikarzy i ludzi mediów i obiecał, że na tym odcinku też będą podjęte konkretne działania. Dodał, że ważny jest również dialog i współpraca z mediami świeckimi.

Uczestnicy kongresu wysłuchają dzisiaj jeszcze wielu wykładów, a po południu przewidziano zajęcia praktyczne w grupach tematycznych: internet, radio, prasa, telewizja.

Na jutrzejsze przedpołudnie zaplanowano m.in. wykład ks. Józefa Klocha, rzecznika KEP dotyczący duszpasterstwa i komunikacji za pośrednictwem Internetu, ponadto warsztaty i dyskusję. Zainteresowanych odsyłamy do relacji na żywo w serwisie catholic.by.

Kongres mediów katolickich zakończy się jutro w południe uroczystą Mszą św. sprawowaną w grodzieńskiej katedrze pw. św. Franciszka Salezego w Grodnie. Przewodniczył jej będzie abp Tadeusz Kondrusiewicz. Zostaną rozdane także nagrody tym wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju katolickich mediów na Białorusi.