Czy amerykańskie siostry znajdą rozwiązanie?

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 09.08.2012 19:07

„Mam świadomość, że jest to dla was bardzo ważne spotkanie. Modlę się o to, by dialogu między Kongregacją Nauki Wiary a Konferencją Przełożonych Zakonów Żeńskich nie zdominowała polityka, lecz by był on wypracowywany we wspólnocie wiary”. Tak zwrócił się do rozpoczynających obrady amerykańskich zakonnic abp Robert Carlson.

Czy amerykańskie siostry znajdą rozwiązanie? Henryk Przondziono/ Agencja GN „Mam świadomość, że jest to dla was bardzo ważne spotkanie. Modlę się o to, by dialogu między Kongregacją Nauki Wiary a Konferencją Przełożonych Zakonów Żeńskich nie zdominowała polityka, lecz by był on wypracowywany we wspólnocie wiary”

Przewodniczący komisji episkopatu USA ds. duchowieństwa, życia zakonnego i powołań otworzył w Saint Louis nadzwyczajne posiedzenie konferencji przełożonych zrzeszającej blisko 1500 posługujących w tym kraju zgromadzeń. Zostało ono zwołane po tym, jak Stolica Apostolska wezwała siostry do przeprowadzenia reform w związku z zarzucanymi im odstępstwami od nauczania Kościoła w istotnych sprawach doktrynalnych. Chodzi o tak ważne kwestie, jak stosunek do aborcji, eutanazji, święcenia kobiet czy homoseksualizmu.

Sprawy te wywołały poważny kryzys w relacjach Konferencji z Watykanem. Stolica Apostolska powołała specjalną komisję pod przewodnictwem abp. Jamesa Sartaina, mającą pomóc rozwiązać istniejące problemy.

Zwracając się do zebranych blisko 900 sióstr abp Carlson przypomniał spór między świętymi Piotrem i Pawłem na temat obrzezania, który doprowadził do zwołania tzw. soboru jerozolimskiego. „Im udało się wypracować dobre rozwiązanie, modlę się i za was, byście takie dobre rozwiązania znalazły i teraz” – dodał hierarcha.
 

TAGI: