Biskupi w Auschwitz - Birkenau

KAI/ajm

publikacja 09.08.2012 15:17

Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz II-Birkenau zakończyła się Msza święta koncelebrowana ku czci Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, współpatronki Europy. Liturgii przewodniczył kard. Peter Edrö, prymas Węgier i przewodniczący Konferencji Episkopatu Europy.

Biskupi w Auschwitz - Birkenau Stanisław Rozpędzik/PAP Prymas Węgier kardynał Péter Erdő (2L), metropolita Kolonii kardynał Joachim Meisner (2P), metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz (L), oraz kardynał Stanisław Dziwisz (P) wzięli udział, 9 bm. w drodze modlitewnej wzdłuż rampy byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz II-Birkenau.

Witając uczestników liturgii, bp Tadeusz Rakoczy podkreślił, że droga Edyty Stein do świętości była trudna i wymagała wysiłku oraz hartu ducha. Ordynariusz bielsko-żywiecki zaapelował o branie przykładu i naśladowanie św. Teresy Benedykty od Krzyża w jej dążeniu do prawdy.

W koncelebrze brali udział biskupi z Polski i zagranicy, reprezentujący m.in. miejscowości związane z życiem Edyty Stein. Są to: metropolita Kolonii, kard. Joachim Meisner; ordynariusz diecezji Spira (Speyer) bp Karl-Heinz Wiesemann, który reprezentuje także episkopat niemiecki; ordynariusz diecezji Roermond w Holandii, bp Franz Jozef Maria Wiertz; bp pomocniczy diecezji Hildesheim, Heinz-Günter Bongartz i biskup pomocniczy diecezji Monastyr (Münster) Stefan Zekorn.

Ze strony polskiej udział w liturgii wzięli: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki; ordynariusz diecezji gliwickiej, bp Jan Kopiec; ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy; biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń i prowincjał Karmelitów Bosych Prowincji Krakowskiej o. dr Andrzej Ruszała OCD.

Przy ołtarzu nieopodal ruin krematoriów na terenie byłego obozu Birkenau modlili się pielgrzymi z Polski, Niemiec, Ukrainy. Obecni byli księża, zakonnicy i zakonnice.

Homilię podczas Mszy wygłosił kard. Joachim Meisner, arcybiskup Kolonii.- Edyta Stein wybrała i przyjęła powołanie, jakim było współuczestnictwo w męce Chrystusa – mówił metropolita. Hierarcha podkreślił, że karmelitanka, którą zginęła 70 lat temu wraz z innymi ofiarami w obozowej komorze gazowej, „została pobłogosławiona krzyżem i stała się wielkim błogosławieństwem dla nas, dla całej Europy i dla całego świata”.

W swym niezwykle osobistym wyznaniu 78-letni niemiecki duchowny przypomniał, że – tak jak Edyta Stein – urodził się we Wrocławiu i od ponad 20 lat mieszka w Kolonii, mieście związanym także z życiem Edyta Stein.

„Ale jest coś, co sprawia, że jeszcze dziś moją twarz pokrywa rumieniec. Mianowicie fakt, że wówczas nikt z nas chrześcijan w Niemczech nie stanął z Edytą Stein i jej narodem pod krzyżem. Zostawiliśmy ich pod krzyżem samych. A to nie może się już nigdy, nigdy więcej powtórzyć!” – apelował.

Na koniec liturgii prowincjał Karmelitów Bosych Prowincji Krakowskiej o. dr Andrzej Ruszała OCD dziękując wszystkim za udział w uroczystościach, wezwał, by dzisiejsza uroczystość i postać św. Teresy Benedykty od Krzyża uczyły w dzisiejszych czasach bycia „budowniczymi pokoju i tymi, którzy uczestniczą w tajemnicy dźwigania Krzyża Pana na miarę naszego powołania i łaski”

Przed Mszą odbyła się Droga Modlitewna wzdłuż rampy w byłym obozie Birkenau, która stanowiła symboliczny udział w ostatniej drodze Edyty Stein. Grupę modlących się duchownych i świeckich poprowadził po terenie obozu kard. Dziwisz. Modlono się słowami starotestamentowego Psalmu 22 a przy symbolicznej Stacji IV Stanisław Krajewski z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów odmówił żydowską modlitwę za zamordowanych El Male Rachamim. To wydarzenie przygotowano wspólnie z Polską Radą Chrześcijan i Żydów.

Po południu na scenie przy Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu odbędzie się musical „Śladami Edyty Stein”, przygotowany wspólnie przez szkoły im. Edyty Stein z Paderborn w Niemczech oraz z Lublińca. Na uroczystości do Oświęcimia przyjechali też m.in. przedstawiciele Towarzystw im. Edyty Stein z Niemiec i Austrii oraz pielgrzymi z Ukrainy i Rosji.

Organizatorem uroczystości są: Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych.