Peru: Uniwersytet słusznie nie-katolicki

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 08.08.2012 21:43

Pełne poparcie dla decyzji Stolicy Apostolskiej wyrazili peruwiańscy biskupi w specjalnym oświadczeniu dotyczącym ostatnich wydarzeń związanych z uniwersytetem w Limie. 11 lipca Watykan odebrał tej prestiżowej uczelni kościelnej tytuły „papieski” i „katolicki”.

Peru: Uniwersytet słusznie nie-katolicki Fvmeteo (PD) Pontificia Universidad Católica del Perú (PUCP). Kwiatowy napis przed głównym wejściem do kampusu.

Decyzja była związana z wielokrotnymi modyfikacjami jej statutów, które godziły w dobre imię Kościoła.

Biskupi komentując delikatną sytuację uczelni po papieskiej decyzji potwierdzają pełną wierność i przywiązanie do Benedykta XVI. Równocześnie sprzeciwiają się wszelkim obraźliwym komentarzom, zarówno wobec Stolicy Apostolskiej, jak i bezpośrednio osoby kard. Tarciso Bertone. Pojawiły się one w peruwiańskich mediach oraz w ostrych wypowiedziach władz uniwersytetu.

Hierarchowie poparli także działania arcybiskupa Limy kard. Juana Luisa Ciprianiego w jego sporze z uczelnią. Pozytywnie oceniają też postawę tych członków wspólnoty akademickiej, którzy starają się o utrzymanie katolickiej tożsamości placówki. Episkopat skierował również prośbę do rektora i senatu, by zaakceptowali decyzję Benedykta XVI i dostosowali statuty uczelni do wymogów konstytucji apostolskiej Ex corde Ecclesiae.

Władze uniwersytetu w Limie po decyzji Watykanu zdecydowały się utrzymać starą nazwę uczelni, argumentując tym, że taka jest wpisana do krajowych rejestrów i uznawana przez państwo.