Maryjne święto w Los Angeles

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 06.08.2012 18:40

Ponad 100 tys. katolików z całej Kalifornii uczestniczyło 5 sierpnia na stadionie w Los Angeles w wielkiej celebracji ku czci Matki Bożej z Guadalupe.

Maryjne święto w Los Angeles Wikimedia/PD Matka Boża z Guadalupe, Patronka i Obrończyni życia poczętego...

Meksykański wizerunek Maryi jest w tym mieście czczony w sposób szczególny. Uroczystości zostały zorganizowane przez bractwo Rycerzy Kolumba i miejscową archidiecezję. Jest to jedno z największych wydarzeń w katolickim kalendarzu tego amerykańskiego stanu.

Arcybiskup Los Angeles José Gómez powiedział, że Najświętsza Maryja Panna będzie towarzyszyć Kościołowi w nowej ewangelizacji, tak jak pomagała w głoszeniu Ewangelii w Ameryce. „Wzywa nas ona do większej wiary, większej miłości i większej nadziei. Wzywa nas do poświęcenia naszego życia miłosnemu planowi Boga. Wszystko czyńmy dla Jego chwały: w naszych domach, w naszych rodzinach, w naszym sąsiedztwie i we wspólnotach, w naszym życiu politycznym” – wskazał hierarcha.

W czasie uroczystości można było m.in. adorować relikwie tilmy, czyli płaszcza św. Juana Diego, na którym w sposób cudowny pojawił się w XVI w. wizerunek Matki Bożej. Metropolita Los Angeles powiedział, że był on tą cząstką kultury, która przekroczyła granice geograficzne i etniczne. „Matka Boża z Guadalupe nie jest tylko matką narodu meksykańskiego. Jest matką wszystkich ludzi mieszkających w obu Amerykach” – dodał hierarcha.