Ekumeniczna modlitwa na Majdanku

PAP |

publikacja 09.07.2012 07:09

Około 1,3 tys. uczestników wakacyjnego obozu integracyjnego stypendystów Fundacji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" uczestniczyło w niedzielę wieczorem w międzyreligijnej modlitwie na terenie byłego obozu zagłady na Majdanku w Lublinie.

Ekumeniczna modlitwa na Majdanku Wojciech Pacewicz/PAP Od lewej: luterański bp Jarzy Samiec, grekokatolicki bp Włodzimierz Juszczak, prawosławny ks. Jan Grajko, naczelny rabin Polski Michaeal Schudrich, rabin Symach Keller i abp Stanicław Budzik w czasie ekumenicznego nabożeństwa o pokój na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie, 8 bm. (

Za ofiary kaźni II wojny światowej oraz za pokój na świecie modlili się m.in.: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i rabin Symcha Keller, grekokatolicki biskup Roman Juszczak z Wrocławia, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec oraz proboszcz parafii prawosławnej w Puławach ks. Jan Grajko. Przybyli: wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc i prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Przypomniano słowa papieża Jana Pawła II, wypowiedziane na Majdanku 25 lat temu podczas papieskiej pielgrzymki do Polski. "Przybyliśmy tutaj, przybyłem tutaj oddać cześć pamięci tych wszystkich, którzy tu zginęli, i również tych wszystkich, którzy przeżyli, którzy są świadkami tamtych. Nie przestańcie być świadkami tamtych waszych braci i sióstr, którzy tutaj zostawili swoje szczątki doczesne. () Za tych zmarłych modlę się najgoręcej, oddaję ich dusze Bogu. To jest nasza nadzieja, że człowiek nie umiera, chociażby i został zakatowany, że żyje w Bogu ()" - odtworzono z głośników słowa Jana Pawła II.

Przedstawiciele poszczególnych religii wspólnie odmówili Psalm 31(30) oraz modlitwy za zmarłych według własnej tradycji. Potem modlili się o pokój.

"Stoimy w miejscu ze wszech miar szczególnym dla każdego z nas i milionów ludzi na ziemi. Mamy w pamięci ogrom zła, które się dokonało w tym i innych miejscach kaźni. Wiemy, że ludzie ludziom zgotowali ten los dlatego, iż odrzucili miłość Bożą i Jego przykazania. Gorąco pragniemy, aby już nigdy więcej nie dochodziło do podobnych okrucieństw w żadnym miejscu na ziemi" - powiedział Michael Schudrich

Zapalono świece, które młodzież trzymała w rękach. Zebrani przekazali sobie znak pokoju. Chór Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" odśpiewał w kilku językach pieśń "Hevenu Shalom".

W hitlerowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku, w latach 1941-1944 zginęło około 80 tys. ludzi, spośród 150 tys., którzy byli tu więzieni. Największą grupę pomordowanych - około 60 tys. - stanowili Żydzi.

Wakacyjny obóz stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" został zorganizowany w Lublinie w związku z 25 rocznica pobytu w tym mieście papieża Jan Pawła II. Obóz rozpoczął się w czwartek i potrwa do 16 lipca. Stypendyści pochodzą z wiosek i małych miejscowości, z ubogich rodzin. Corocznie w wakacje Fundacja organizuje im obóz integracyjny w innym dużym mieście w kraju.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. w celu promowania nauczania papieża Jan Pawła II. Program stypendialny Fundacji polega na wspieraniu finansowym uzdolnionych uczniów i studentów z zaniedbanych terenów wiejskich i małych miast. Obecnie programem stypendialnym objętych jest około 2,5 tys. osób, od uczniów gimnazjum po studentów.