Chrześcijanie chcą równych praw

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 24.04.2012 21:10

Jako chrześcijanie i członkowie mniejszości religijnej w Pakistanie żądamy równych z innymi praw i możliwości, a także poszanowania naszej godności i swobód” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Pakistanu, abp Joseph Coutts.

Pakistan swerveut Pakistan
Chrześcijan jest w tym kraju około 2 procent. Na zdjęciu katedra św. Patryka w Karaczi

„Najważniejszym wyzwaniem dla nas chrześcijan jest bycie zaakceptowanymi jako równi obywatele, z tymi samymi co inni prawami i wolnością wyznawania wiary” – dodał hierarcha w wywiadzie dla agencji FIDES.

Sytuacja praw mniejszości religijnych w Pakistanie budzi szczególny niepokój. W ostatnich dniach tamtejszy Sąd Najwyższy ogłosił kolejną decyzję w sprawie trzech hinduskich dziewcząt zmuszonych do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Mimo złożonego odwołania, trybunał podtrzymał kontrowersyjny wyrok nakazujący kobietom powrót do ich muzułmańskich mężów.

W tej konkretnej sprawie zabrała głos także Komisja Sprawiedliwości i Pokoju pakistańskiego episkopatu. Wydała ona specjalne oświadczenie, w którym stwierdza, że siłowe nawrócenia na islam wymagają natychmiastowej reakcji ze strony Sądu Najwyższego, który winien popierać obronę sprawiedliwości, praw człowieka i wolności religijnej.

Warto przypomnieć, że każdego roku w Pakistanie siłowo nawracanych jest na islam około tysiąca kobiet.