Wielki Czwartek na świecie

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 05.04.2012 22:00

Wielka Brytania: Msza krzyżma i rocznica relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Hiszpania: więźniowie w procesji. Chorwacja: wielkopostna nowa ewangelizacja w miastach. Irlandia: Wielki Tydzień w duchu pokuty i nawrócenia.

Wielka Brytania

60 księży z ordynariatu dla byłych anglikanów sprawowało Mszę Krzyżma z nuncjuszem apostolskim w Wielkiej Brytanii. W Wielki Poniedziałek abp Antonio Mennini sprawował ją w Londynie, a uczestniczyły w niej grupy wiernych z całego kraju. Wśród koncelebrantów było m.in. pięciu byłych anglikańskich biskupów, którzy wraz z pozostałymi księżmi odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Okazją do zaproszenia przedstawiciela Stolicy Apostolskiej była obchodzona w tym roku 30. rocznica nawiązania pełnych relacji dyplomatycznych między Wielką Brytanią a Watykanem.

W czasie obecnych świąt wielkanocnych do pełnej jedności z Kościołem katolickim przystąpi ponad 200 anglikanów, a święcenia kapłańskie przyjmie kolejnych czterech pastorów.

Hiszpania

Mimo niesprzyjającej pogody na ulicach Hiszpanii pojawiły się dzisiaj wielkie procesje pokutne. W kilku z nich za specjalnym pozwoleniem biorą udział także grupy więźniów. To właśnie w tym czasie zgodnie z tradycją Wielkiego Tygodnia część z osadzonych zostanie ułaskawiona.

Z okazji Paschy żydowskiej Piłat zapytał tłum o to, którego więźnia ma ułaskawić: Barabasza czy Jezusa. Tłum wybrał pierwszego. Chrześcijańska tradycja mówi, że Wielki Tydzień jest „tygodniem przebaczenia”, które otrzymuje się po odbyciu pokuty. Arcybractwa pokutników zwracają się z prośbą do odpowiednich władz o ułaskawienie więźnia, który następnie bierze udział w procesji. Wielki Czwartek to bowiem Dzień Miłości Braterskiej.

Jeśli chodzi o historyczne uzasadnienie zwyczaju ułaskawienia więźniów w Hiszpanii podczas Wielkiego Tygodnia, to istnieją dwie wersje. Pierwsza sięga czasów Rekonkwisty. W 1447 r. król Juan II z Kastylii ustanowił Prawo Przebaczenia z okazji Wielkiego Piątku. Na jego mocy każdego roku w ten dzień wypuszczano jednego więźnia. Druga wersja sięga XVIII w. W 1759 r. w Maladze wybuchła zaraza, która dziesiątkowała miejscową ludność. Władze postanowiły zawiesić publiczne celebracje. Wówczas grupa więźniów zaoferowała się, że będę nieśli na własnych ramionach obraz Jezusa El Rico w procesji. Kiedy nie uzyskali pozwolenia, wywołali bunt. Wzięli obraz i przeszli ulicami miasta, a następnie wrócili do więzienia. Zaraza ustała. Na wieść o tym, król Karol II nie tylko przebaczył więźniom bunt, ale wydał polecenie, aby w każdy Wielki Tydzień został ułaskawiony jeden więzień.

W tym roku Ministerstwo Sprawiedliwości ułaskawiło 19 więźniów. „Tak kończy się praca, którą zaczęliśmy we wrześniu” – mówi José María Varas, przewodniczący Arcybractwa Jezusa Uwięzionego z Oviedo. Bractwo kontaktuje się z dyrekcją więzienia, która wskazuje możliwego kandydata. Po uzyskaniu zgody więźnia bractwo składa odpowiedni wniosek w ministerstwie. „Proces jest długi, ale uwolnienie więźnia, który zakończył proces readaptacji społecznej, jest wielką radością” – podkreśla José María Varas. Wielu z nich zostaje potem członkami bractw i bierze udział w procesjach.

Chorwacja

Nowa ewangelizacja ma nieść radość bliskim – czytamy w wielkanocnym liście arcybiskupa Zagrzebia. Kard. Josip Bozanić podsumowuje w nim wielkopostne inicjatywy, jakie przeprowadzono w chorwackim Kościele. Szczególnie wiele owoców ewangelizacyjnych przyniosła tzw. misja miejska. W jej ramach zorganizowano spotkania i pielgrzymki dla ludzi młodych, małżonków, katechetów, wychowawców, sportowców, weteranów, służby zdrowia i katechumenów. Miejscem spotkań była katedra w stołecznym Zagrzebiu. Po Wielkanocy odbędą się jeszcze misje dla dziennikarzy, pracowników mediów, zakonnic i artystów.

Kard. Bozanić przypomniał wiernym znaczenie ubiegłorocznej wizyty Benedykta XVI w Chorwacji. Jednym z jej doświadczeń była adoracja eucharystyczna w milczeniu. W przekonaniu hierarchy dużym wyzwaniem dla Kościoła będzie ogłoszony przez Papieża Rok Wiary. W Chorwacji będzie on okazją do wielu inicjatyw związanych z nową ewangelizacją.

Irlandia

O pokutnej drodze do nawrócenia i wolności mówi list irlandzkich biskupów opublikowany w Wielkim Tygodniu. Jego motywem jest ewangeliczne wezwanie „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1, 15). 12-stronicowy dokument mówi o wewnętrznym oczyszczeniu i odnowie duchowej, jaką zalecił Benedykt XVI w liście do katolików Zielonej Wyspy.

Biskupi przypominają, że chrześcijańska skrucha to nie tylko przeproszenie za popełnione grzechy, ale to bardziej nawrócenie z drogi grzechu. Służą temu post, modlitwa i uczynki miłosierdzia. Skrucha – przypomina irlandzki dokument – jest jedynym warunkiem spotkania Jezusa, który uleczy zranione serca. Biskupi zalecają ponadto odkrywanie tajemnicy sakramentu pojednania. Piszą, że nie chodzi w nim o zjednanie sobie przychylności Boga, ale bardziej o doświadczenie Jego niezmierzonej miłości dla grzesznika. Ostatnim etapem drogi nawrócenia jest solidarność międzyludzka, cenna tym bardziej w społeczeństwie doświadczającym skutków zapaści gospodarczej Celtyckiego Tygrysa.