Prezenty na ręce papieża - prawie 6 mln dol.

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 27.03.2012 17:23

3,5 mln dolarów to dar amerykańskich katolików dla Kościoła Karaibów. Podarunek taki otrzymał Benedykt XVI w czasie obecnej podróży na Kubę. Dodatkowo 2,3 dolarów na projekty duszpasterskie w Ameryce Łacińskiej przekazał Papieżowi episkopat USA.

Prezenty na ręce papieża - prawie 6 mln  dol. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO Msza papieska w Santiago de Cuba

W jego pielgrzymce bierze udział grupa kubańskiej emigracji mieszkająca głównie na Florydzie. Ich obecność nazywana jest pierwszym cudem Benedykta XVI na Kubie. Grupie amerykańskich pielgrzymów przewodzi abp Thomas Wenski z Miami, który jest synem polskich emigrantów. To on również współodpowiada za solidarność Kościoła USA z latynoamerykańskimi wspólnotami katolickimi.

Tym razem fundusze przeznaczono na działalność duszpasterską i w większość posłużą odbudowie budynków kościelnych po trzęsieniu ziemi na Haiti. Dzięki tej solidarności uda się również wesprzeć projekty na Kubie, w Republice Dominikany i na Antylach. Fundusze, jakimi dysponuje amerykański episkopat pochodzą z narodowej składki, jaka co roku odbywa się we wszystkich parafiach USA. Podobny dar Papież otrzymał w Meksyku. Wtedy amerykańcy biskupi przedstawili prawie 140 projektów, jakie sfinansują w Ameryce Łacińskiej. Co roku tamtejszy episkopat przeznacza na solidarność kościelną ponad 6,5 mln dolarów.

Dodatkowo 2,3 dolarów na projekty duszpasterskie w Ameryce Łacińskiej przekazał Papieżowi episkopat USA. Tamtejsi biskupi uczcili w ten sposób jego podróż na kontynent amerykański. Kościelną pomoc otrzyma 139 projektów w 16 krajach na południe od Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Meksyku. „To ma być znak konkretnej solidarności Kościoła Stanów Zjednoczonych z Kościołem Ameryki Łacińskiej” – powiedział abp José Gomez, odpowiedzialny w episkopacie USA za wybór projektów. Najwięcej funduszy pójdzie na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Chile oraz na formację seminarzystów w całej Ameryce Łacińskiej (ponad 27 proc.). Kolejną pozycją do sfinansowania są projekty na rzecz pojednania i przeciwdziałania przemocy w Nikaragui oraz edukacji kobiet w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Środki na pomoc pochodzą z narodowej składki, którą przeprowadza się w każdej parafii USA. Dzięki ofiarności Amerykanów co roku realizowane są projekty duszpasterskie za ponad 6 mln dolarów.