To jak fałszywy film o papieżu

KAI |

publikacja 19.03.2012 15:47

Osobisty sekretarz Benedykta XVI ks. prałat Georg Gänswein skrytykował część mediów za sposób, w jaki informują o papieżu i jego działaniach.

To jak fałszywy film o papieżu Henryk Przondziono/GN Papież Benedykt XVI ze swoim sekretarzem Georgiem Gansweinem i abpem Piero Marinim

„Obraz, który jest przedstawiany przez niektóre media, wcześniej o kard. Josephie Ratzingerze, a obecnie o Benedykcie XVI, jest w dużej mierze przerysowany” – powiedział ks. podczas prezentacji swojej książki pt. „Benedykt XVI - osobistości o papieżu“, którą zaprezentował w monachijskim klubie prasy. Książka została wydana z okazji zbliżającej się 85. rocznicy urodzin papieża, która przypada 16 kwietnia.

Ks. Gänswein przypomniał skandal wokół negującego Holokaust biskupa lefebrysty Richarda Williamsona, z którego w styczniu 2009 r. Benedykt XVI zdjął ekskomunikę, nie znając wcześniej jego wypowiedzi na temat zbrodni na Żydach. „Wówczas stopień przerysowania był najbardziej wyraźny. Od tego czasu obok prasy niemieckojęzycznej przede wszystkim negatywny obraz papieża pielęgnowała w zmasowany sposób prasa angielskojęzyczna” – powiedział sekretarz papieża. Przypomniał, że wtedy skierowano prośbę do mediów, aby te nieprawdziwe informacje w miarę możliwości korygować.

„Ten, kto zna słowa papieża i później odczytuje, to co zostało opublikowane, pyta się czasami, czy nie siedzi na jakimś fałszywym filmie“ – mówił ks. Gänswein i ostro przeciwstawił się doniesieniom mówiącym o tym, że przed papieżem ukrywa się negatywne informacje. Podkreślił, że Benedykt XVI jest informowany o pomyślnych i mniej pomyślnych wydarzeniach, m.in. przedstawiany jest mu codzienny przegląd prasy. „Papież nauczył się obchodzić z krytyką, wie jak ją zaklasyfikować i akceptuje również krytykę uzasadnioną” - zaznaczył ks. Gänswein.

Papieski sekretarz nie szczędził krytyki Europie. „Nie jest ona przykładem żywotności wiary“ - zaznaczył. Za smutny i bolesny fakt uznał odchodzenie starego kontynentu od chrześcijańskiej wiary. Wskazał na dane najnowszego watykańskiego rocznika statystycznego, z którego wynika, że Kościół katolicki odnotowuje największy wzrost wiernych, księży, osób konsekrowanych i ochrzczonych w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Jego zdaniem na tym tle tym bardziej widać zanik wiary w Europie. „Kościół wzrasta przede wszystkim tam, gdzie napotyka na duży opór” – zauważył.

„Aby przeciwdziałać zanikowi wiary w Europie Benedykt XVI świadomie powołał Papieską Radę Krzewienie Nowej Ewangelizacji“ – przypomniał ks. Gänswein. Jego zdaniem jej powstanie należy rozumieć jako papieski „dzwonek alarmowy“ dla Europy.

Ks. Gänswein poinformował, że z okazji rocznicy 85. urodzin papieża 16 kwietnia nie są planowane żadne większe uroczystości. Z tej okazji 20 kwietnia przewidziany jest koncert lipskiej orkiestry symfonicznej Gewandhausorchester w Auli Pawła VI. Ujawnił, że 16 kwietnia na papieskim stole dominować będą smakołyki z rodzimej Bawarii.

W książce "Benedykt XVI - osobistości o papieżu” wydanej przez niemiecką oficynę Media-Maria-Verlag o swych osobistych relacjach z papieżem opowiada 20 przedstawicieli świata polityki, gospodarki, sztuki, sportu i Kościoła. Ich wypowiedzi zebrał sam papieski sekretarz. Znaleźli się wśród nich m.in. legenda futbolu Franz Beckenbauer, mistrzyni narciarstwa Maria Höfl-Riesch, były premier Bawarii Edmund Stoiber, obecny minister finansów Niemiec Wolfgang Schäuble, opat benedyktynów Notker Wolf a także rektor austriackiej Wyższej Szkoły Teologiczno-Filozoficznej im. Benedykta XVI w Heiligenkreuz, o. Karl Wallner.