Posiedzenie biskupów Azji Centralnej

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 04.03.2012 21:26

W Karagandzie w Kazachstanie zakończyło się spotkanie biskupów Azji Centralnej. Rozmawiano o wyzwaniach stojących przed Kościołem w tej części świata, a także o owocach świadectwa wiary dawanego tam przez tamtejszych katolików.

Spotkanie rozpoczęło się 28 lutego rekolekcjami wielkopostnymi.
Rekolekcje wygłosił urodzony w Karagandzie bp Joseph Werth z Nowosybirska. Odwołał się do wielkich postaci Kościoła katolickiego na kazachskiej ziemi: bł. Aleksieja Zaryckiego oraz sług Bożych bp. Aleksandra Hiry, ks. Władysława Bukowińskiego i ks. Albinosa Dumblauskasa.

Po zakończeniu rekolekcji zgromadzeni na Konferencji Biskupów ordynariusz podzielili się aktualnościami z życia lokalnych wspólnot katolickich w tym regionie świata.

Z ordynariuszami spotkał się nuncjusz apostolski abp Miguel Maury Buendia. Towarzyszące spotkaniu sympozjum z okazji 10. rocznicy śmierci ks. Bernardo Antoniniego (1932-2002) było okazją, by odnowić wdzięczność wobec kapłana z Italii, którego radosna posługa przyniosła wiele nadziei katolikom w Rosji i Kazachstanie.

Eucharystia sprawowana w niedzielę w starej katedrze w Karagandzie (oczekiwane jest już poświęcenie nowej) stanowiła zwieńczenie spotkania. Była zarazem podziękowaniem za łaskę ewangelizacji w Kazachstanie, Kirgistanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie i Turkmenistanie.