Boni o ubezpieczeniach księży

PAP |

publikacja 29.02.2012 13:53

Projekt ustawy ws. płacenia przez kościoły składki ubezpieczeniowej - emerytalnej, rentowej i zdrowotnej zostanie przedstawiony na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu - poinformował w środę minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Boni o ubezpieczeniach księży Wikimedia PD Michał Boni

"Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu przedstawimy nasze stanowisko i projekt dotyczący usamodzielnienia płacenia składki ubezpieczeniowej - emerytalnej, rentowej i zdrowotnej dla księży, duchownych różnych wyznań i kościołów" - oświadczył szef MAC na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, w ramach podsumowania 100 dni prac rządu. Posiedzenie Komisji Wspólnej zaplanowane jest na połowę marca.

Jak wyjaśnił Boni, projekt dotyczy "usamodzielnienia (płacenia składki ubezpieczeniowej) w sensie takim, żeby kościoły to płaciły". "Otworzymy rozmowę i dyskusję, bo oczywiście będziemy słuchać wszystkich argumentów" - podkreślił minister.

Zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego, z którego m.in. finansowane są emerytury duchownych, zapowiedział w swoim expose premier Donald Tusk. Jak mówił, potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych.

We wtorek w TOK FM Boni mówił, że propozycje zmian zostaną przesłane w oficjalnym dokumencie do wszystkich stron w przyszłym tygodniu.

Wcześniej MAC zapowiadało, że zmiany zostaną przedstawione w założeniach do projektu nowelizacji ustawy o gwarancjach wolności sumienia.

Do tej pory resort nie prowadził konsultacji z Episkopatem, który kilkakrotnie zapowiadał, że jest gotowy do rozmów. Strona kościelna uważa także, iż zmiany dot. Funduszu Kościelnego powinny być poprzedzone dwustronną umową. Zaznacza też, iż Fundusz powinien zostać przekształcony, ale nie zlikwidowany.

Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa, które po 1999 r. uznano za bezprawne. Do Funduszu miały wpływać dochody uzyskiwane z przejętego przez państwo majątku kościelnego, a następnie miał on być dzielony między kościoły proporcjonalnie do zabranych nieruchomości. Nigdy tak się nie stało, fundusz jest zasilany z budżetu państwa. Zdaniem ekspertów przekazywane kwoty są kilkakrotnie niższe od tych, jakie można by uzyskać z użytkowania zabranej ziemi.

Z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje też działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich kościołów i związków wyznaniowych.