Nie kupujmy w niedzielę

Barbara Gruszka-Zych

publikacja 28.02.2012 12:09

Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" domaga się niedzieli wolnej od pracy.

Nie kupujmy w niedzielę Marek Piekara/GN Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" domaga się niedzieli wolnej od pracy.

„Panie Boże spraw, żeby mama była ze mną w niedzielę w domu!” – o to modli się maluch przedstawiony na plakacie Krajowego Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność". 4 marca przed marketami w największych miastach w Polsce związkowcy będą rozdawać ulotki przekonujące do konieczności podjęcia działań na rzecz niedzieli wolnej od pracy.

Okazuje się, że „w handlu” pracuje tego dnia około 250 tys. osób, z czego większość to kobiety, które w domach pozostawiają swoje rodziny. „Jak mawiał Biskup Herbert Bednorz – „Niedziela jest Boża i nasza” – argumentują organizatorzy akcji. Przypominają, że w ramach działań na rzecz tej inicjatywy stworzyli już „Przymierze na rzecz wolnych niedziel w Polsce”. Od roku są też członkami-współzałożycielami „Europejskiego przymierza na rzecz wolnej niedzieli”. Ich zamiarem są nie tylko zmiany przepisów prawnych, ale też wpływ na przyzwyczajenia potencjalnych klientów, którzy swoje zakupy powinni robić „w tygodniu”.