O nowej ewangelizacji Czech i Słowacji

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 23.02.2012 21:06

W Bratysławie obradowali 23 lutego czescy i słowaccy biskupi w ramach dorocznego wspólnego posiedzenia rad stałych obu konferencji episkopatu. Spotkanie zdominował jeden temat – program uroczystych obchodów na Słowacji i w Czechach już w przyszłym 2013 roku – 1150. rocznicy przybycia na te tereny świętych Cyryla i Metodego oraz obopólnego udziału biskupów i wiernych w jubileuszowych inicjatywach.

Ciągle otwartą pozostaje sprawa ewentualnego udziału zaproszonego na uroczystości Benedykta XVI. Hierarchowie zastanawiali się też nad możliwością dzielenia się po sąsiedzku doświadczeniami w zakresie katolickiego szkolnictwa, działalności charytatywnej i obecności Kościoła w mediach w perspektywie planowanego od jesieni w całym Kościele Roku Wiary.

Jutro natomiast gościć będą w Bratysławie wysocy przedstawiciele Watykanu, przewodniczący Papieskich Rad ds. Środków Społecznego Przekazu abp Claudio Maria Celli i ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella oraz ks. Lucio Ruiz, odpowiedzialny w Watykanie m.in. za internet. Wystąpią oni z referatami na międzynarodowej konferencji pt. „Wyzwania nowoczesnej kultury w perspektywie nowej ewangelizacji”, organizowanej przez słowacki episkopat we współpracy z katolickimi mediami. Udział w konferencji przedstawicieli watykańskich dykasterii to zdaniem rzecznika prasowego episkopatu ks. Jozefa Kovačika dowód uznania dla ewangelizacyjnej aktywności mediów katolickich na Słowacji.