Papież kreował nowych kardynałów

wdm/KAI

publikacja 18.02.2012 11:41

Papież kreował 22 nowych kardynałów. I ogłosił nowych świętych.

Papież kreował nowych kardynałów CLAUDIO PERI/PAP/EPA Kardynalskie insygnia z rąk Benedykta XVI odbiera kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

W Bazylice św. Piotra w Watykanie trwa zwołany  przez Benedykta XVI zwyczajny konsystorz publiczny. 22 biskupów i kapłanów otrzymuje z rąk papieża insygnia kardynalskie: biret (a także piuskę w kolorze czerwonym) oraz pierścień. Wśród nich są wysocy funkcjonariusze Kurii Rzymskiej, pasterze ważnych stolic arcybiskupich, w tym liczący ponad 80 lat zwierzchnik rumuńskich grekokatolików, abp Mureşan oraz trzech duchownych powyżej 80. roku życia, obdarzonych tą godnością za zasługi dla Kościoła. Oprócz kreowania nowych kardynałów papież ogłosi listę siedmiorga błogosławionych z siedmiu krajów, którzy w tym roku będą kanonizowani.

Jest to czwarty konsystorz obecnego pontyfikatu.Odbywa się on według nowego, uproszczonego ceremoniału. Po raz pierwszy nowi kardynałowie otrzymali wraz z bullą nominacyjną także birety i pierścienie. Do rej pory były one wręczane podczas mszy św. dzień po konsystorzu.

W słowie skierowanym do nowych kardynałów papież przypomniał, że przez przyznanie kościoła tytularnego w Wiecznym Mieście lub jednej z diecezji suburbikalnych są w pełni włączeni do Kościoła w Rzymie, któremu przewodzi Następca Piotra. Ich zadaniem będzie współpraca z nim w zarządzaniu Kościołem powszechnym, a wzorem św. Piotr Apostoł, który swym życiem i śmiercią zaświadczył o umiłowaniu Chrystusa. Symbolem takiej postawy jest czerwony biret, gdyż nowym kardynałom powierzona jest posługa miłości: miłości Boga, miłości Jego Kościoła, miłości braci z bezwzględnym i bezwarunkowym poświęceniem, w razie potrzeby aż do przelania krwi. „Chodzi o to, by byli wybitnymi sługami Kościoła, który w Piotrze znajduje widzialny fundament jedności” – powiedział Benedykt XVI. Dodał, iż oczekuje się od nich również służby Kościołowi z miłością i mocą, z całą jasnością i mądrością nauczycieli, z energią i męstwem pasterzy, z wiernością i odwagą męczenników.

Ojciec Święty skomentował opisaną w Ewangelii według św. Marka scenę kłótni uczniów o pierwsze miejsca u boku Chrystusa. Zauważył, że słowa Pana Jezusa wskazują, iż służba Bogu i braciom wymaga daru z siebie i nie ma ona nic wspólnego ze światowym stylem władzy i chwały, bo jak zapisał Ewangelista „Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu” (10, 45). „Słowa te oświetlają z niezwykłą intensywnością dzisiejszy konsystorz publiczny. Rozbrzmiewają one w głębi duszy i stanowią zaproszenie i przypomnienie, polecenie i zachętę szczególnie dla was, drodzy i czcigodni bracia, którzy zostajecie zaliczeni do Kolegium Kardynalskiego” – stwierdził papież. Dodał, iż ta służba Jezusa dokonuje się w całkowitej wierności i pełnej odpowiedzialności względem ludzi. Z tego powodu dobrowolne przyjęcie okrutnej śmierci staje się ceną wyzwolenia dla wielu, staje się początkiem i podstawą odkupienia każdego człowieka i całego rodzaju ludzkiego.

„Drodzy bracia, którzy za chwilę zostaniecie włączeni do Kolegium Kardynalskiego! Całkowity dar z siebie złożony przez Chrystusa na krzyżu niech będzie dla was normą postępowania, bodźcem i siłą do takiej wiary, która działa w miłości. Wasza misja w Kościele i świecie niech zawsze będzie wyłącznie «w Chrystusie», niech odpowiada na Jego logikę, a nie logikę świata, niech będzie rozjaśniana wiarą i ożywiana miłością, które docierają do nas z chwalebnego krzyża Pana” – zaapelował Benedykt XVI. Zauważył, że na otrzymanym pierścieniu przedstawieni są święci Piotr i Paweł, a w środku gwiazda symbolizującą Matkę Bożą. „Nosząc ten pierścień, jesteście powołani, aby każdego dnia pamiętać o świadectwie, jakie dwaj apostołowie dali o Chrystusie aż do męczeńskiej śmierci, tu w Rzymie, użyźniając w ten sposób Kościół swoją krwią. Natomiast przypomnienie Maryi Panny będzie dla was zawsze zachętą do naśladowania tej, która była mocna w wierze i która była pokorną służebnicą Pańską” – powiedział papież.

Ojciec Święty prosił o modlitwę również w swojej intencji, aby „mógł zawsze dawać Ludowi Bożemu świadectwo nauki pewnej i trzymać z łagodną stanowczością ster Kościoła świętego”.

Następnie nowi kardynałowie po kolei podchodzili do papieża, który każdemu włożył na głowę czerwony kardynalski biret. Następnie, odmawiając specjalną modlitwę, papież włożył na palec pierścień - znak Piotra. Obrzęd kończy błogosławieństwo papieskie dla kardynała oraz ogłoszenie kościoła tytularnego, powierzonego opiece nowego kardynała. Każdy odbiera także bullę kreującą go kardynałem.

Następnie nowych kardynałów do swego grona przyjęli inni obecni w czasie uroczystości kardynałowie, przekazując nowo kreowanym pozdrowienie oraz znak pokoju. Po wspólnej modlitwie"Ojcze nasz" papież odmówił specjalną modlitwę za nowych kardynałów.

Nowi kardynałowie to:
abp Fernando Filoni (Włochy), prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów,
abp Manuel Monteiro de Castro (Portugalia), penitencjarz większy,
abp Santos Abril y Castelló (Hiszpania), archiprezbiter bazyliki Santa Maria Maggiore,
abp Antonio Maria Vegliò (Włochy), przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących,
abp Giuseppe Bertello (Włochy), przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego,
abp Francesco Coccopalmerio, (Włochy), przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych,
abp João Braz de Aviz (Brazylia), prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego,
abp Edwin F. O’Brien (USA), pro-wielki mistrz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie,
abp Domenico Calcagno (Włochy), przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA)
abp Giuseppe Versaldi (Włochy), przewodniczący Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej.
abp George Alencherry (Indie), arcybiskupy większy Ernakulam-Angamaly Kościoła syromalabarskiego,
abp Thomas Christopher Collins (Kanada), metropolita Toronto,
abp Dominik Duka OP, (Czechy), metropolita Pragi,
abp Giuseppe Betori (Włochy), metropolita Florencji,
abp Timothy Michael Dolan, (USA), metropolita Nowego Jorku,
abp Rainer Maria Woelki (Niemcy), metropolita Berlina,
abp Willem Jacobus Eijk (Holandia), metropolita Utrechtu,
bp John Tong Hon (Chiny), biskup Hongkongu,
abp Lucian Mureşan (Rumunia), greckokatolicki arcybiskup większy Făgăraş i Alba Iulia, który nie należy do grona elektorów, ponieważ ma juz ponad 80 lat.
Papież kreuje kardynałami "za szczególne zasługi dla Kościoła" 3 kapłanów powyżej 80. roku życia, którzy także nie będą mogli brać udziału w konklawe. Są nimi:
ks. Julien Ries (Belgia), historyk religii z Katolickiego Uniwersytetu Louvain,
ks. Prospero Grech OSA (Malta), teolog, konsultor Kongregacji Nauki Wiary,
ks. Karl Josef Becker SJ (Niemcy), teolog, konsultor Kongregacji Nauki Wiary.

Wśród kilku tysięcy uczestników uroczystości w bazylice watykańskiej są kardynałowie z Polski, m.in. metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Zenonem Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego oraz kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 213 członków, z których 125 nie ukończyło jeszcze 80 lat i może uczestniczyć w ewentualnym konklawe.

Po kreowaniu kardynałów papież ogłosił, że 7 błogosławionych zostało zaliczonych do grona świętych. Są to: dwaj męczennicy - XIX-wieczny francuski jezuita Jakub Berthieu, który oddał życie na Madagaskarze i XVII-wieczny świecki katechista z Filipin Piotr Calungsod; dwoje zmarłych na początku XX wieku założycieli zgromadzeń zakonnych - włoski kapłan Jan Chrzciciel Piamarta i Hiszpanka Maria z Góry Karmel Sallés y Barangueras; współczesna im amerykańska zakonnica Marianna Cope oraz dwie kobiety świeckie - XVII-wieczna kanadyjska Indianka Katarzyna Tekakwitha i zmarła na początku zeszłego stulecia Niemka Anna Schäffer. Ich kanonizacja odbędzie się 21 października.

Po południu w atrium watykańskiej Auli Pawła VI kardynałowie będą przyjmowali gratulacje związane z włączeniem ich do Kolegium Kardynalskiego.

Jutro o godz. 9.30 w bazylice watykańskiej z udziałem 22 nowych purpuratów rozpocznie się pod przewodnictwem Ojca Świętego Msza św.