USA: Spójrz, nim zabijesz

jad/telegraph.co.uk

publikacja 10.02.2012 11:25

Teksas zaczyna egzekwować prawo, które zobliguje lekarzy, by kobietom, które chcą dokonać aborcji, pokazali zdjęcia USG jej dziecka i pozwolili jej posłuchać bicia serca maleństwa.

USA: Spójrz, nim zabijesz Henryk Przondziono/GN

Ustawa została uchwalona w 2011 roku. Teraz wchodzi w życie. Lekarz przed zabiegiem przerwania ciąży będzie musiał dokładnie opisać obraz widoczny na monitorze USG. Kobieta będzie mogła odmówić oglądania zdjęć USG, ale lekarskiego opisu będzie musiała wysłuchać. Taki wymóg wprowadzono dotąd w 6 z 50 stanów USA.

Nowe prawo spotkało się z silnym sprzeciwem ze strony szpitali i środowisk zrzeszających lekarzy. Przekonywano, że godzi ono w wolność słowa lekarzy. Sędzia federalny Sam Sparks zablokował na jakiś czas wprowadzenie tych przepisów. Przekonywał, że mają one znamiona nacisku psychicznego na kobiety, który ma uniemożliwić im korzystanie z konstytucyjnie należnych im praw.

Jednak trzyosobowy skład sędziowski Sądu Apelacyjnego w styczniu odrzucił zakaz Sparksa.

Obecne prawo Teksasu pozwala kobietom jedynie wysłuchać lekarskiego opisu obrazu widocznego na monitorze USG. Podobnie jest w stanie Oklahoma i Północna Karolina. Te dwa stany wciąż jednak czekają z wprowadzeniem tego prawa, ponieważ blokują je wyroki sądowe.