Protest ws. TV Trwam

KAI |

publikacja 09.02.2012 07:59

„Pamiętajmy, że wolność może być podeptana przez niewielu, gdy liczni są bierni. Nie pozwólmy na marginalizowanie katolickiej opinii publicznej!” - napisali 8 lutego w apelu w obronie Telewizji Trwam liderzy organizacji katolickich z Gdańska.

Protest ws. TV Trwam Józef Wolny/GN

Sygnatariusze „z najwyższym niepokojem dostrzegają działania przeciw wolności słowa w Polsce, ograniczanie debaty publicznej do określonych opcji światopoglądowych i wykluczania z niej milionów Polaków”. Zwracają uwagę na zwolnienie w ostatnich latach z wielu mediów dziennikarzy o konserwatywnych poglądach, o podpisaniu umowy ACTA bez właściwej konsultacji społecznej.

Sprzeciw organizacji katolickich z Gdańska budzi zwłaszcza nieuwzględnienie Telewizji Trwam w procesie koncesyjnym platformy cyfrowej. „Decyzja wykluczająca to medium i zarazem ograniczająca rozwój i odbiór tej stacji telewizyjnej nie wynika z obiektywnych kryteriów i nie dąży do pluralizmu w mediach. Uderza ona w społeczeństwo obywatelskie, które finansuje Telewizję Trwam” – podkreślają sygnatariusze.

"Mając na uwadze tak poważne naruszenia wolności słowa zwracamy się do wszystkich ludzi, którym na sercu leży autentyczna demokracja i jej ochrona. Szczególnie zwracamy się do wszystkich organizacji katolickich o wyrażenie swojego sprzeciwu wobec decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie Telewizji Trwam” - czytamy w apelu.

Pod apelem podpisali się m.in. Ewa Grażyna Sidorowicz ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Archidiecezji Gdańskiej, Jerzy Karpiński, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, Barbara Góra z Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” w Gdańsku, Bogusław Olszonowicz z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Gdańsku, Wojciech Błażek, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku, Waldemar Jaroszewicz ze Stowarzyszenia Civitas Christiana, Ewa Kohnke z gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, Ireneusz Rogala, reprezentujący Różaniec Rodziców, Antoni Szymański z Kapituły Pro Ecclesia et Populo, Ewa Kowalewska z Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia, Irena Jabłońska Kaszewska z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Jan Klawiter, organizator Konkursu Biblijnego, Mirosław Puk ze Związek Rodzin Dużych 3+, Franciszek Sychowski z Ruchu Focolari, Jarosław Paszek ze Spotkań Małżeńskich w Archidiecezji Gdańskiej, Kinga Tyślewicz, prezes Stowarzyszenia Gaudium Vitae w Gdyni.