Najważniejsza była dusza człowieka

KAI |

publikacja 04.02.2012 12:46

„Najważniejsza dla niego jako człowieka – od chemii czy biologii, była ludzka dusza” – powiedział KAI o zmarłym prof. Andrzeju Szczekliku redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” Piotr Mucharski.

Wybitny lekarz, naukowiec i humanista, twórca i wieloletni kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zmarł w Krakowie 3 lutego w wieku 73 lat.

Za KAI publikujemy treść wypowiedzi Piotra Mucharskiego:

„To był nasz Tygodnikowy przyjaciel, lekarz, którego interesowała dusza człowieka, coś, czego medycyna pewnie nie potrafi leczyć. Najważniejsza dla niego – człowieka – od chemii, biologii, była ludzka dusza. Mam go przed oczami nawet nie jako lekarza, na szpitalnym korytarzu, ale jak gra utwory Bacha na fortepianie. Posiadał ogromne zainteresowania artystyczno – humanistyczne i nigdy nie był człowiekiem jednej dziedziny. To za jego przyczyną Collegium Medicum zostało wcielone do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Leczył wielu sławnych ludzi m.in. Czesława Miłosza, Jerzego Turowicza. Był humanistą, który posiada szerokie horyzonty. To bardzo wielka strata”.