Syria: nuncjusz o inicjatywie Ligi Arabskiej

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 22.12.2011 20:12

Pozytywnie ocenił decyzję wysłania przez Ligę Arabską obserwatorów do Syrii nuncjusz apostolski w tym kraju. Abp Mario Zenari zaznacza przy tym, że wiele zależy teraz od tego, jak w praktyce zostanie zrealizowana ta misja i czy przyczyni się do pokojowego zakończenia konfliktu, który do tej pory kosztował życie ponad 5 tys. ludzi.

Syria: nuncjusz o inicjatywie Ligi Arabskiej YOUSSEF BADAWI/ PAP/EPA Syryjska flaga na prorządowej demonstracji

Chodzi o inicjatywę, którą Liga Arabska podjęła już w listopadzie, w obliczu nasilających się walk w Syrii. Kraj ten jednak zgodził się na wpuszczenie międzynarodowych obserwatorów dopiero ostatnio i dziś mogła tam wyruszyć pierwsza ich grupa.

W wypowiedzi dla agencji MISNA abp Zenari wyraził nadzieję, że inicjatywa ta skłoni w jakiś sposób obie strony konfliktu do podjęcia rokowań. Watykański dyplomata przypomniał w tym kontekście niedawny głos chrześcijańskich patriarchów Syrii, którzy wezwali swoich wiernych do szczególnej modlitwy w intencji kraju. „To będzie inne Boże Narodzenie, niż w poprzednich latach, w okresie spokoju – stwierdził nuncjusz w Damaszku. – Zgodnie z życzeniem pasterzy święta mają przebiegać pod znakiem skromności na znak uczestnictwa w cierpieniach części narodu”. Abp Zenari zaznaczył, że wiąże się to też ze znaczącym obniżeniem stopy życiowej na skutek wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Syrii. Ceny podstawowych artykułów poszybowały w górę, a turystykę, należącą do głównych źródeł dochodu narodowego, dotknęła stagnacja, przez co wzrosło bezrobocie.