Cele ekonomiczne i społeczne - równolegle

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 18.12.2011 21:58

Strategia Europa 2020 musi równolegle realizować cele ekonomiczne i społeczne – czytamy w raporcie Caritas Europa. Katolicka organizacja odniosła się do celów strategii realizowanej w obecnej dekadzie przez Unię Europejską.

Cele ekonomiczne i społeczne - równolegle Roman Koszowski/GN Unijne strategie błędnie rozumieją niezależność wzrostu gospodarczego od rozwoju społecznego i środowiskowego.

Zdaniem charytatywnej instytucji w planach europejskich dominuje podejście ekonomiczne, które banalizuje problemy społeczne. Podkreśla się znaczenie wzrostu PKB, który ma pobudzić zatrudnienie i ograniczyć biedę. Model ten jest niewłaściwy o tyle, że w najbliższych latach nie zanosi się na wzrost gospodarczy w zdecydowanej części UE – analizuje raport. Niesie to ze sobą niebezpieczeństwo biedy i wykluczenia społecznego.

Poza tym unijne strategie błędnie rozumieją niezależność wzrostu gospodarczego od rozwoju społecznego i środowiskowego. Tymczasem w opinii katolickiej agencji te trzy procesy są równoległe, będąc podstawą zrównoważonego wzrostu.

Niewłaściwe są również programy rządowe, które ograniczają się do cięć w sferze socjalnej i podnoszenia podatków, ponieważ nieproporcjonalnie uderzają w najuboższe warstwy społeczne. Zdaniem Caritas skutkuje to wykluczeniem osób będących już teraz na marginesie społecznym. Rządy państw unijnych winny w końcu w debatach społecznych podejmować najdrażliwsze kwestie. Głosem w tej sprawie jest zdanie pracowników Caritas, pracujących na pierwszej linii pomocy ubogim obywatelom Unii.