Gwinea Równikowa: Konsekracja Bazyliki

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 09.12.2011 20:40

Przedstawiciel Benedykta XVI konsekrował największy kościół katolicki w Gwinei Równikowej

Bazylika Niepokalanego Poczęcia została wybudowana w mieście Mongomo. To właśnie stamtąd pochodzi rządzący nieprzerwanie krajem od 32 lat, od 1979 r. prezydent Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, który wraz z żoną wziął udział we wczorajszych uroczystościach.

Kard. Francis Arinze otrzymał od prezydenta klucz do bazyliki. Następnie świątynia została konsekrowana i odprawiono w niej pierwszą Eucharystię. W liturgii wzięli liczny udział nie tylko Gwinejczycy, ale również mieszkańcy sąsiedniego Kamerunu.

Wykonana z marmuru bazylika jest w stanie pomieścić 8 tys. wiernych i do złudzenia przypomina Bazylikę św. Piotra, tyle, że w mniejszej skali. Świątynię wieńczy kopuła, a plac, który może pomieścić kilkaset tysięcy wiernych, otacza – tak jak w Watykanie – kolumnada.

Rejon Mongomo należy do najprężniej rozwijających się w całej Gwinei Równikowej. Decyzją prezydenta wybudowano m.in. dobre drogi, które – co w warunkach afrykańskich należy do rzadkości – nocą są oświetlane. Niedaleko siedziby prezydenta powstało też lotnisko, które ma być otwarte dla ruchu międzynarodowego. Teraz znaczenie regionu podniesie jeszcze największy w kraju kościół.