Policyjna interwencja u zakonnic

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 04.12.2011 20:33

Z ostrym protestem przeciw najściu policji na misjonarki miłości wystąpił Kościół w Sri Lance. Do aresztowania s. Mary Elizy odniósł się publicznie kard. Malcolm Ranjith.

Arcybiskup Kolombo zapowiedział, że Kościół będzie bojkotować wszelkie imprezy rządowe, jakie przewidziano na grudzień. W jego przekonaniu działania policji względem sierocińca misjonarek zostały wszczęte bez należytych przesłanek. Teraz funkcjonariusze fabrykują dowody w sprawie – mówił na konferencji prasowej lankijski purpurat. Przyznał, że do tej pory powstrzymywał się od oświadczeń, bo sprawa dotyczyła postępowania sądowego. Teraz jednak uznał, że milczenie może oznaczać tolerowanie błędów. Nie bez znaczenia była tu także międzynarodowa opinia publiczna.
Kard. Ranjith zwrócił uwagę, że postępowanie władz Sri Lanki wobec zagranicznych misjonarek naznaczone jest brakiem szacunku dla ich pracy. To osoby, które opuściły wszystko, by oddać życie na wzór bł. Matki Teresy służbie bezdomnym. Tymczasem w mediach sprawę sióstr otoczyła fala pomówień i pogardy. Wracając do tematu adopcji metropolita Kolombo podkreślił, że dotyczą one tylko dzieci porzuconych przez matki i są legalne. Natomiast fundusze dobroczyńców mogą być wykorzystane tylko na zakupy dla sierot z ośrodka. „Misjonarki miłości pracują również w krajach muzułmańskich i są zapraszane przez szejków, by służyć ubogim bez środków do życia” – dodał kard. Ranjith z Kolombo.