JP2 pokazał moc przebaczenia

PAP |

publikacja 03.12.2011 19:55

Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone powiedział w sobotę, że dzięki Janowi Pawłowi II przebaczenie stało się "faktem politycznym", czyli takim, którego moc prowadzi do pojednania.

JP2 pokazał moc przebaczenia [f as in...] / CC 2.0 Kardynał Tarcisio Bertone

Opinię tę kardynał Bertone wyraził odbierając w Reggio Calabria na południu Włoch pokojową nagrodę imienia błogosławionego Jana Pawła II, przyznawaną przez tamtejsze stowarzyszenie kulturalne Anassilaos.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej mówił w przemówieniu o licznych gestach polskiego papieża na rzecz pokoju i w obronie praw człowieka. Wspomniał papieskie pielgrzymki na tereny ogarnięte wojną, inicjatywy na forum wspólnoty międzynarodowej, by nie dopuścić do wybuchu następnych konfliktów, spotkania międzyreligijne w Asyżu.

Jednocześnie kardynał Bertone położył nacisk na słowa i gesty poprzednich papieży, Jana XXIII i Pawła VI. Przytoczył także słowa Piusa XII: "Nic nie traci się z pokojem, wszystko - wraz z wojną", wypowiedziane - jak zauważył - tuż po wyborze, na miesiąc przed inwazją hitlerowskich Niemiec na Polskę.