Tarnów żegna dwóch arcybiskupów

KAI |

publikacja 19.11.2011 18:03

Diecezja tarnowska pożegnała dziś dwóch arcybiskupów Wiktora Skworca i Stanisława Budzika. W bazylice katedralnej zgromadzili się na modlitwie biskupi, księża, siostry zakonne i świeccy z całej diecezji.

Kard. Stanisław Dziwisz powiedział w homilii, że to niecodzienne wydarzenie – prężny Kościół tarnowski dzieli się z innymi Kościołami dwoma pasterzami, którzy rozpoczynają posługę jako arcybiskupi w Katowicach i Lublinie.

Metropolita krakowski mówił o abp. Wiktorze Skworcu, że „przychodząc ze Śląska wszedł w diecezję tarnowską z otwartym sercem pełnym entuzjazmu dla sprawy Chrystusa i Jego Kościoła. Bp Skworc oddał Kościołowi tarnowskiemu wszystkie swoje zalety umysłu i serca. Służył Kościołowi dzień po dniu swoją modlitwą, głoszeniem słowa Bożego, Eucharystią, udzielaniem sakramentów. Potrafił się dzielić skarbem powołań kapłańskich” – mówił kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski powiedział, że w roku jubileuszu diecezji tarnowskiej została ona także poproszona o jeszcze jeden dar – bp Stanisław Budzik został arcybiskupem metropolitą lubelskim. Kardynał dziękował mu, że kompetentnie służył biskupom i diecezjom jako sekretarz generalny KEP. Wspomniał też, że abp Budzik zasłużył się rodzinnej diecezji m.in. jako rektor seminarium, wykładowca i dyrektor Caritas.

Kard. Dziwisz powiedział, że arcybiskupi Wiktor Skworc i Stanisław Budzik zaskarbili sobie wdzięczność Kościoła tarnowskiego. Metropolita podkreślił, iż jest pewny, że „wszyscy, który doświadczyli dobra i miłości dzięki posłudze biskupów, będą ich wspierać modlitwą w nowych zadaniach jakie podejmują z woli papieża Benedykta XVI”.

Metropolita krakowski podziękował arcybiskupom za szczerą i kompetentną współpracę. Zwracając się do wiernych, kard. Dziwisz powiedział, by pożegnanie dwóch pasterzy zaowocowało świętością i gorliwością apostolską w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. „Będzie to największy dar i wyraz wdzięczności dla tych, którzy trudzili się dla zbawienia ludu Bożego Kościoła tarnowskiego” – powiedział hierarcha.

Podczas uroczystości abp Skworc powiedział diecezjanom „żegnajcie”. Podkreślił, że trudno jest mu wymówić to słowo w czternastym roku posługiwania w diecezji tarnowskiej.

„Wiele się tu nauczyłem; tu dokonywała się prawdziwa wymiana darów; zabieram więc ze sobą to, co najcenniejsze – wasz entuzjazm wiary, duchowość i pobożność, umiłowanie Kościoła; nade wszystko całą przestrzeń relacji braterskich, serdecznych i po ludzku miłych” – mówił abp Skworc.

Nowy metropolita katowicki życzył diecezjanom, by byli wierni niedzielnej Eucharystii. „Słowa podziękowania zmieniają się powoli w duchowy testament, który pragnę wam zostawić, zapewniając o stałym miejscu w moim sercu, jaki zajął Kościół tarnowski. Nigdy nie zapomnę tych niespełna 14 lat wspólnego pielgrzymowania po drogach ewangelicznych wyzwań i budowania Kościoła. Razem z wami trwam w modlitwie o nowego pasterza dla Tarnowa” – mówił administrator diecezji tarnowskiej.

Abp Skworc wyraził nadzieję, że „bliskość i więź będzie owocowała duchowym wsparciem służby Kościołowi na Śląsku; gdzie inny jest społeczny i geograficzny, także ekologiczny kontekst, ale ten sam człowiek, któremu trzeba głosić ewangelię Dobrą Nowinę” – powiedział.

Arcybiskup dziękował m.in. biskupom pomocniczym, księżom, osobom konsekrowanym, świeckim z ruchów i stowarzyszeń. Z troską mówił o rozbudowie seminarium, życzył aby ta uczelnia zawsze była pełna powołanych, „idących odważnie za Chrystusem – również ad gentes”.

Metropolita katowicki dodał też, że dziś potrzeba tworzenia szerokiej koalicji na rzecz dobra wspólnego. „Myślę, że została ona budowana na płaszczyźnie samorządu; dlatego wdzięczny jestem osobom tworzącym samorząd za wiele dobrej woli, za ducha współpracy” – dodał arcybiskup.

W swoim słowie pożegnalnym abp Skworc wspomniał też o mediach, którym życzył dalszego rozwoju i skuteczności oddziaływania.

Dziękując Caritas za pracę charytatywną, abp Skworc prosił o kontynuowanie programu „Gniazdo”, który niesie pomoc rodzinom wielodzietnym, a także wyraził nadzieje, że powstanie świetlica dla Romów w Koszarach k. Limanowej, nowy dom dla bezdomnych w Tarnowie i stacjonarne hospicjum Via Spei.

Wierni zgromadzeni na uroczystości mogli wesprzeć ofiarami powstanie hospicjum stacjonarnego w Tarnowie. Chce go wybudować Fundacja „Kromka Chleba”. Potrzeby są ogromne, potrzeba ok. 9 mln zł. Podczas Mszy św. abp Skworc poświęcił kamień węgielny, który pochodzi z Łagiewnik.

Jutro abp Skworc odprawi Msze św. w seminarium i w bazylice katedralnej podczas święta Akcji Katolickiej i KSM. W kościołach czytany będzie natomiast list pasterski, będący pożegnaniem z diecezjanami. Abp Wiktor Skworc pojedzie z Tarnowa na Jasną Górę, gdzie razem z polskimi biskupami weźmie udział w rekolekcjach. Będą one dla abp. Skworca przygotowaniem do ingresu, który odbędzie się 26 listopada w Katowicach.