Święcenia dla dwunastu zakonników

Bracia franciszkanie i cysters przyjęli w Katowicach święcenia prezbiteratu i diakonatu. W bazylice św. Ludwika w Katowicach-Panewnikach udzielił im ich arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Święcenia dla dwunastu zakonników   Przemysław Kucharczak /GN 12 zakonników przyjęło w Panewnikach święcenia prezbiteratu i diakonatu Święcenia prezbiteratu otrzymało 26 kwietnia w Katowicach czterech zakonników: trzech franciszkanów i jeden cysters. Nowych diakonów jest ośmiu. Wszyscy są franciszkanami.

- W dniu święceń nie podpisujecie umowy o pracę; zawieracie z Jezusem i Jego Kościołem umowę o życie - powiedział im w czasie homilii arcybiskup Wiktor Skworc. - Ostatecznie misja, którą dziś powierza wam Kościół nigdy nie powinna stać się tylko częścią waszego życia, ani jego ozdobą, którą można zdjąć jak zakonny habit czy sutannę; nie jest dodatkiem ani jeszcze jedną chwilą w życiu - stwierdził, po czym zacytował papieża Franciszka: „Jest czymś, czego nie mogę z siebie wykorzenić, jeśli nie chcę zniszczyć samego siebie. Ja jestem misją na tym świecie, i dlatego jestem w tym świecie. Trzeba uznać, że jesteśmy naznaczeni ogniem przez tę misję oświecania, błogosławienia, ożywiania, podnoszenia, uzdrawiania, wyzwalania. (…) Jednakże, gdy ktoś oddziela swój obowiązek od życia prywatnego, wtedy wszystko staje się szare, i będzie on nieustannie szukał uznania albo skupi się na własnych potrzebach”.

Święcenia dla dwunastu zakonników   Przemysłąw Kucharczak /GN Święceń udzielił arcybiskup katowicki Wiktor Skworc - Ostatecznie chodzi o przekonanie, że i Ciebie prowadzi Zmartwychwstały, który chce to samo czynić w życiu powierzonych twojej pasterskiej trosce - powiedział arcybiskup Skworc.

Metropolita katowicki ostrzegł nowych prezbiterów i diakonów przed przypisywaniem samemu sobie kapłańskich i ewangelizacyjnych sukcesów, które być może są przed nimi.

Mówił o Duchu Świętym, który zstąpił na Apostołów i zstępuje na dziś wyświęconych kapłanów. - To On ma klucze, aby na Ewangelię otworzyć każde ludzkie serce - stwierdził.

Na koniec homilii abp Wiktor Skworc powtórzył nad wyświęconymi słowa samego Jezusa: „Idźcie na cały świat i głoście ewangelię wszelkiemu stworzeniu”. - Idźcie tam, gdzie was poślą przełożeni, z radością, bez ociągania. Bądźcie świadkami Zmartwychwstałego! Amen - powiedział.

Czterech spośród nowych diakonów najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości będzie pracowało poza granicami Polski. Bracia Bartymeusz Łukasz Trąbecki i Kolumban Marek Knopik, obaj rodem z Tarnowskich Gór, przygotowują się do pracy w krajach, w których używany jest język niemiecki. Brat Romuald Siarhei Kasmatovich, 25-latek z Osipowicz na Białorusi, prawdopodobnie wróci do pracy w swoim kraju. Natomiast 26-letni Symeon Szymon Masarczyk przygotowuje się do misji w Republice Środkowoafrykańskiej, choć ma świadomość, że misjonarze ryzykują teraz własnym życiem w tym ogarniętym walkami i chaosem kraju.

- Ma stały kontakt z naszymi franciszkańskimi misjonarzami w tym kraju, którzy otwarcie mówią o swoich trudnościach. W tym roku ma wyjechać na dwa miesiące do Francji uczyć się języka - mówi ojciec Witosław Sztyk, rektor franciszkańskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach-Panewnikach. - Wszystkich zainteresowanych życiem zakonnym u Braci Mniejszych odsyłam do Centrum „Trzej Towarzysze” w Chorzowie i na stronę: http://www.trzejtowarzysze.pl - mówi rektor.

W panewnickim seminarium studiuje obecnie 35 braci: 25 franciszkanów i 10 cystersów. O ile franciszkanie zawsze mieli sporo powołań, nowością jest rosnąca od kilku lat liczba powołań u cystersów. To zakon z ogromnymi historycznymi zasługami, który jednak jeszcze niedawno przeżywał powołaniowy zastój.

 

Święcenia prezbiteratu przyjęli:

Bernard Marcin Karwot OFM, urodzony w 1987 roku w Rybniku;

Flawiusz Rafał Szynal OFM, urodzony w 1987 roku w Zabrzu;

Ignacy Dawid Winiarski OFM, urodzony w 1987 roku w Tychach;

Benedykt Paweł Zieliński Ocist. (cysters), urodzony w 1975 w Głownie w diecezji łowickiej

 

Święcenia diakonatu przyjęli:

Bartymeusz Łukasz Trąbecki OFM, urodzony w 1985 roku w Tarnowskich Górach;

Izajasz Paweł Drzeniek OFM, urodzony w 1986 roku w Wodzisławiu Śląskim (pochodzi z Moszczenicy);

Kolumban Marek Knopik OFM, urodzony 1987 roku w Tarnowskich Górach;

Maksymin Mirosław Konik OFM, urodzony w 1987 roku w Tychach;

Mirosław Dawid Góra OFM, urodzony w 1987 roku w Tychach;

Tymoteusz Jarosław Krajewski OFM, urodzony w 1988 roku w Gliwicach (pochodzi z Zabrza);

Symeon Szymon Masarczyk OFM, urodzony w 1988 roku w Gliwicach (pochodzi z Rachowic);

Romuald Siarhei Kasmatovich OFM, urodzony w 1989 roku w Osipowiczach na Białorusi;

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama