Czeka na was Kościół

W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbył się obrzęd sakry biskupiej Józefa Górzyńskiego i Rafała Markowskiego.

- Urząd biskupa nie jest zaszczytem, ale trudnym obowiązkiem. A sposobem jego sprawowania nie jest władza, ale służba. Nigdy nie zapomnijcie, że jesteście z ludu wzięci i dla ludu ustanowieni - powiedział kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas obrzędu święceń nowych biskupów: Józefa Górzyńskiego i Rafała Markowskiego.

- Czeka na was Kościół powszechny i warszawski, czekają na was parafie, wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia, rodziny, katolicy świeccy. Szczególnie czekają na was kapłani, dla których macie być ojcami. Czekają siostry i księża zakonni oraz klerycy. Wszyscy czekają na waszą miłość i posługę, byście zawsze byli gotowi. Czekam i ja, i Bogu dziękuję że otrzymuję takich nowych współpracowników, by razem z kolegium biskupim służyć ludowi warszawskiemu i pełnić Chrystusowe posługiwanie najwyższego kapłaństwa. Niech towarzyszy wam teraz modlitwa św. Ambrożego: „Wzbudź w swoim Kościele biskupów według swojego serca, aby nim rządzili mądrze i roztropnie”. Amen – zakończył kard. Kazimierz Nycz, główny konsekrator nowych biskupów.

Czeka na was Kościół Tomasz Gołąb /GN Wyświęceni biskupi otrzymują pocałunek pokoju od wszystkich obecnych na uroczystości biskupów W obrzędach święceń biskupich uczestniczyło 26 biskupów i kilkuset kapłanów. W katedrze tłumnie zgromadzili się także wierni archidiecezji warszawskiej, przyjaciele i znajomi nowych biskupów. Współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz biskup senior diecezji warszawsko-praskiej Kazimierz Romaniuk.

- Z pokorą i zaufaniem przyjmujemy tę posługę biskupią, ze świadomością własnej słabości i zaufaniem, że dobry Bóg będzie ją kształtował tak, że przyniesie błogosławione owoce. Dziękujemy Ojcu świętemu Franciszkowi za zaufanie. Obiecujemy że poczynimy wszystko by tę posługę czynić z pełnym oddaniem - powiedział na zakończenie Mszy św. biskup Rafał Markowski, dziękując ludziom, którzy w jego kapłańskim życiu "odcisnęli niezatarte piętno". - Obiecuję, że nasza posługa będzie naprawdę służbą.

- Pamiętamy o wielu świeckich i duchownych, siostrach i braciach, tak wielu, którzy budowali nas swoją postawą i wiarą, przekonywali nas o sensie kapłańskiej posługi. Ich wszystkich ogarniamy naszą wdzięcznością i obiecujemy modlitwę o błogosławione życie - dodał bp Józef Górzyński.

Czeka na was Kościół Tomasz Gołąb /GN Biskup Rafał Markowski i biskup Józef Górzyński Biskup Józef Górzyński odprawi pierwszą Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 8 grudnia o godz. 13 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie. Jego dewizą biskupią są słowa: "Ad Mysterium ministrandum" (Do posługi Tajemnicy). W herb biskupi wpisał krzyż Chrystusa, który stoi na szczycie, z którego jak ze źródła wypływa siedem strumieni, siedem sakramentów.

Biskup Rafał Markowski odprawi Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 15 grudnia o godz. 13 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie koło Otwocka. Za hasło biskupiego posługiwania przyjął słowa: "Jesu in Te cofido" (Jezu ufam Tobie). Centralne miejsce herbu zajmuje chrystogram symbolizujący Chrystusa, z którego wypływają promienie Bożego miłosierdzia w kolorze czerwonym i białym. W herbie biskupim znalazła się także harfa jako symbol sztuki, w szczególności muzyki.

Czytaj więcej:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama