Dwa kościoły, stadion piłki nożnej i centrum medyczne - m.in. te miejsca odwiedzi Benedykt XVI podczas swojego pobytu w stolicy Kamerunu. Być może poczuje się odrobinę jak w domu, gdyż Jaunde - podobnie jak Rzym - leży na siedmiu wzgórzach.
Jaunde, które jest drugim co do wielkości miastem w kraju, powstało dopiero w 1889 r. Głównym ośrodkiem gospodarczym i finansowym Kamerunu jest Douala – port nad Oceanem Atlantyckim.
Na jednym z siedmiu wzgórz stolicy leży parafia Chrystusa Króla, gdzie 18 marca przed południem Benedykt XVI spotka się z kameruńskim episkopatem. Tego dnia odprawi także nieszpory w prowadzonej przez pallotynów bazylice Maryi Królowej Apostołów. Uczestniczyć w nich będzie miejscowe duchowieństwo oraz przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich i ruchów kościelnych. Organizatorzy oczekują przybycia 20 tys. wiernych.
Bazylikę Maryi Królowej Apostołów wzniesiono na wzgórzu Mvolyé – dokładnie w tym samym miejscu, gdzie przed prawie 120 laty pallotyni Heinrich Vieter i George Walter zbudowali pierwszą kaplicę w Jaunde. To stąd rozpoczęli oni w 1890 r. ewangelizację tego kraju.
W czwartek 19 marca Ojciec Święty odprawi Mszę św. na stadionie im. Amadou Ahidjo, pierwszego prezydenta zjednoczonego Kamerunu. Podczas niej przekaże biskupom Czarnego Lądu „Instrumentum laboris” (dokument roboczy) II Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki. Drewniane trybuny, mogące pomieścić 40 tys. ludzi, pomalowano w narodowych barwach tego kraju. Na środku stadionu wybudowano natomiast ołtarz w kształcie statku.
Tego dnia Benedykt XVI odwiedzi też ośrodek medyczny im. kard. Paula Émile’a Légera (CNHR). Kanadyjski purpurat, arcybiskup Montrealu (1904-91), który w latach 1968-74 pracował jako zwykły misjonarz na rzecz trędowatych i niepełnosprawnych w Afryce, działał także w tym miejscu. Zarząd nad placówką objęło teraz ministerstwo zdrowia, które prowadzi tu m.in. odziały fizykoterapii i ortopedii, szkołę i stolarnię. Na papieża będzie tu czekać ok. 200 chorych z różnych szpitali w kraju. Każdy z nich założy specjalnie na ten cel przygotowane ubranie z wyszytym hasłem papieskiej pielgrzymki: „Pojednanie, sprawiedliwość i pokój”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.