Pierwszy etap: Berlin

Benedykt XVI przybywa jutro z oficjalną wizytą do Niemiec. Ojca świętego powita w zamku Bellevue w Berlinie prezydent Niemiec, Christian Wulff.

W godzinach popołudniowych Benedykt XVI wygłosi przemówienie w Bundestagu, po czym spotka się z przedstawicielami wspólnoty żydowskiej w Berlinie oraz z burmistrzem stolicy Niemiec Klausem Wowereitem. Wieczorem papież odprawi Mszę św. na Stadionie Olimpijskim.

Archidiecezja berlińska obejmuje miasto Berlin, większą część Brandenburgii oraz Pomorza Przedniego. W 104 parafiach gromadzi 393 tys. katolików, z tego 316 tys. w samym Berlinie. Posługuje im ponad 400 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz 30 diakonów stałych. Pod względem obszaru (31200 km kw.) jest drugą co do wielkości diecezją w Niemczech. Na jej czele stoi od 1 lipca br. abp Rainer Maria Woelki, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji kolońskiej. Jego wielkimi poprzednikami byli kardynałowie: Alfred Bengsch, Joachim Meisner, a ostatnio – Georg Sterzinsky.

Zobacz program papieskiej podróży do Niemiec »

Siedzibą arcybiskupa Berlina jest XVIII-wieczna katedra św. Jadwigi. Jest ona także miejscem pochówku dawnego proboszcza tej katedry, ks. Bernharda Lichtenberga, który otwarcie wypowiadał się przeciwko terrorowi nazistowskiemu i z wielkim poświęceniem ratował od zagłady Żydów. Został zadenuncjowany i aresztowany, zmarł w 1943 r. w transporcie do obozu koncentracyjnego w Dachau. W 1996 roku w Berlinie beatyfikował go bł. Jan Paweł II.

Od niedawna w berlińskiej katedrze św. Jadwigi znajduje się też sarkofag zmarłego 30 czerwca br. kard. Georga Sterzinsky’ego, który przez 22 lata kierował archidiecezja berlińską.

Podobnie jak inne diecezje niemieckie również Berlin przeżywa kłopoty finansowe. Z drugiej strony jednak korzystne dla Kościoła okazało się przeniesienie stolicy zjednoczonych Niemiec do Berlina. Kościoły nie narzekają na brak wiernych, zwłaszcza w dzielnicach podmiejskich. Mimo, iż po zjednoczeniu zbudowano liczne placówki oświatowe, o miejsca w katolickiej szkole czy przedszkolu nie jest łatwo. Nie zmieniła w tym nic debata na temat nadużyć seksualnych duchowieństwa.

Choć siedziba Konferencji Biskupów Niemieckich pozostała w Bonn, w Berlinie mają swoje siedziby różne instytucje kościelne. Należą do nich m.in. Biuro Katolickie niemieckiego episkopatu, które utrzymuje kontakty z rządem federalnym, nuncjatura apostolska, w której na czas berlińskiej wizyty zamieszka Benedykt XVI oraz katolicka misja polowa. Ważną role odgrywa tam Akademia Katolicka – miejsce ważnych spotkań ludzi polityki, Kościoła i sztuki. W Akademii przewidziany jest obiad dla Benedykta XVI i jego orszaku. Wcześniej papież spotka się tam z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel. Na kilka godzin „katolickim” stanie się też Stadion Olimpijski, na którym wieczorem 22 września Benedykt XVI odprawi swoją pierwszą Mszę św. – dla 70 tysięcy wiernych.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg