Abp Ivan Jurkovic
Abp Ivan Jurkovic
Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy genewskich agendach ONZ
Водник / CC-SA 3.0

Abp Jurkovič: egoizm zrani nas bardziej niż koronawirus

Łukasz Sośniak SJ

VATICANNEWS.VA

publikacja 26.02.2021 20:13

Pandemia Zaostrzyła istniejące w świecie napięcia, pogłębiła nierówności i zwiększyła zagrożenie dla jedności.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie abp Ivan Jurkovič zabrał głos podczas spotkania na temat dialogu międzyreligijnego i roli wiary w czasach koronawirusa. Zaznaczył, że pandemia spowodowała nie tylko śmierć setek tysięcy ludzi i problemy gospodarcze, ale także zaostrzyła istniejące w świecie napięcia, pogłębiła nierówności i zwiększyła zagrożenie dla jedności między ludźmi, narodami i kulturami.

Abp Ivan Jurkovič podkreślił, że na całym świecie nasiliły się postawy egoistyczne. „Kiedy zasoby i opieka medyczna są ograniczone, zrozumiałe jest, że każde państwo stara się gromadzić wszystko to, co potrzebne na czarną godzinę. Jednak to krótkowzroczne i egoistyczne podejście stoi w bezpośredniej opozycji do jedności i komunii, która naprawdę przynosi spełnienie ludzkiemu sercu” – zaznaczył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

Postawami, które wymienił, są głównie: gromadzenie szczepionek, zazdrosne strzeżenie praw patentowych i zamykanie granic przed potrzebującymi. „Te zrozumiałe reakcje na powszechny kryzys, są jednak dalekie od tego, aby pomóc nam przetrwać burzę pandemii. Spowodują one ranę o wiele głębszą niż sam koronawirus – zabiorą nam to, co ludzkie, a mianowicie zdolność życia w braterskiej komunii” – zauważył abp Jurkovič. Zdaniem stałego obserwatora przy ONZ w Genewie szczery dialog jest narzędziem, który może pomóc w odbudowie świata po pandemii.

Hierarcha zaznaczył, że Papieżowi Franciszkowi bardzo zależy na tym, aby pandemia koronawirusa nie doprowadziła do jeszcze tragiczniejszych konsekwencji w postaci pogorszenia relacji międzyludzkich. Dlatego w ramach Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka powołano komisję, której celem jest promowanie opieki nad wszystkimi dotkniętymi obecną pandemią. Służy również temu publikacja encykliki Fratelli Tutti.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona