Prosto ze Słowacji nadaje Andrzej Grajewski
Prosto ze Słowacji nadaje Andrzej Grajewski

W "słowackim Rzymie"

102. Słowacja 11-14.09.2003

publikacja 13.06.2005 11:09

Czwartek, 11 września 2003 r., Trnava

Wizytą w „słowackim Rzymie” – Trnavie, zakończył wieczorem Jan Paweł II pierwszy dzień swej pielgrzymki na Słowację. To małe miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków kościelnych na Słowacji. Okazała barokowa katedra pw. św. Jana Chrzciciela, powstała w XVII w. jako kościół jezuicki.

W tym okresie zbudowano także piękne centrum Trnavy, a także sławny w całej Europie Środkowej Uniwersytet Trnavski, założony w 1635 r. przez wybitnego węgierskiego biskupa Petra Pazmanego. Szczególnym kultem otaczany jest w Trnavie obraz Panny Marii Trnavskiej, która ochroniła miasto przed zarazą i turecką agresją.

Trnava była stolicą pierwszej słowackiej prowincji kościelnej, po tym, jak Paweł VI ustanowił w 1977 r. archidiecezję trnavską, wydzielając ją ostatecznie z obszaru węgierskiej archidiecezji ostrzyhomskiej. W 1995 r. Jan Paweł II ustanowił metropolię bratysławsko-trnavską, której metropolitą został abp Jan Sokol, poprzedni biskup Trnavy.

Od południa rynek w Tranvie wypełniały tysiące ludzi, oczekujących na przyjazd Ojca Świętego. Tłumnie wypełnili także ulice, którymi jechał papieski pojazd. Wreszcie, z ponad godzinnym opóźnieniem, pojawił się na ulicach miasta Papamobil z Janem Pawłem II. Jechał wolno wśród żywiołowo witających go mieszkańców i pielgrzymów. Papamobile otaczała grupa gwardzistów, a na ich czele szedł osobiście Jan Packa, szef słowackiego Biura Ochrony Rządu.

Na rynku Papieża przywitał burmistrz Trnavy, podkreślając, że przez stulecia do tego pątniczego miasta, przybywały do niego liczne pokolenia pielgrzymów, ale teraz przychodzi pielgrzym najważniejszy. Burmistrz prosił o modlitwę i błogosławieństwo dla miasta.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..