Benedykt XVI: Świat wciąż tęskni za pięknem

Waszą misją jest wzbudzanie w ludziach zadziwienia i pragnienia piękna, kształtowanie duchowej wrażliwości i miłości do tego, co jest autentycznym wyrazem ludzkiego geniuszu i odbiciem boskiego Piękna" - takie słowa Benedykta XVI do uczestników sesji publicznej papieskich akademii cytuje Radio Watykańskie.

O pilnej konieczności prowadzenia odnowionego dialogu między estetyką i etyką oraz między pięknem, prawdą i dobrem napisał Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników 13. sesji publicznej papieskich akademii. W tym roku została ona zorganizowana 25 listopada przez Papieską Znamienitą Akademię Sztuk Pięknych i Literatury Mistrzów przy Panteonie, a hasło przewodnie brzmiało: "Uniwersalizm piękna: estetyka a etyka".

Benedykt XVI wskazał, że temat, o którym mowa, wyznacza nie tylko współczesna debata o kulturze i sztuce, ale przede wszystkim codziennie życie. Jesteśmy świadkami dramatycznego wręcz nieraz rozdziału między pięknem zredukowanym tylko do tego, co zewnętrzne, czyli wyglądu, a pięknem i dobrem naszych czynów prowadzących ku jakiemuś wyższemu celowi – podkreślił Papież. Przestrzegł też przed poszukiwaniem tylko zewnętrznego piękna. Wskazał, że taka postawa często ukazuje wewnętrzną pustkę i – szczególnie w przypadku młodzieży – kończy się ucieczką do wyimaginowanych rajów.

Odnosząc to do życia chrześcijan, wskazuje na potrzebę przejrzystego świadectwa o pięknie miłości Boga. „Choć czasem wydaje się, że świat goni za tym, co ulotne i powierzchowne, to jednak wciąż tęskni za prawdziwym pięknem” – czytamy w przesłaniu.

Benedykt XVI zachęca też do odkrycia na nowo Listu do Artystów Jana Pawła II. „Waszą misją jest wzbudzanie w ludziach zadziwienia i pragnienia piękna, kształtowanie duchowej wrażliwości i miłości do tego, co jest autentycznym wyrazem ludzkiego geniuszu i odbiciem boskiego Piękna” – napisał w przesłaniu do uczestników sesji publicznej papieskich akademii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg