Benedykt XVI o ewolucji wszechświata pod okiem Opatrzności

Jak należy właściwie rozumieć stworzenie i ewolucję, Ojciec Święty wskazał uczestnikom rozpoczętej 31 października sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk. Jej tematem jest naukowe podejście do ewolucji wszechświata i życia.

Papież przypomniał, że już jego poprzednicy Pius XII i Jan Paweł II zwracali uwagę, iż nie ma sprzeczności między wiarą w stworzenie a danymi nauk empirycznych. „Twierdząc, że powstanie świata i jego rozwój jest dziełem opatrznościowej mądrości Stwórcy, nie wiąże się stworzenia tylko z początkiem historii świata i życia” – powiedział Benedykt XVI. Oznacza to raczej, że Bóg, który stworzył ten rozwój, stale go podtrzymuje.

„«Ewoluować» znaczy dosłownie «otwierać zwój», czyli czytać księgę – zauważył Papież. – Obraz natury jako księgi, mający korzenie w chrześcijaństwie, drogi był wielu naukowcom. Galileusz widział w naturze księgę, której autorem, tak samo jak Pisma Świętego, jest Bóg. Historię, ewolucję, «zapis» i znaczenie tej księgi «odczytujemy» zgodnie z różnymi podejściami nauk, zakładając równocześnie stojącą u jej podstaw obecność Autora, który pragnął się w niej objawić. Obraz ten pomaga nam zrozumieć, że świat nie powstał bynajmniej z chaosu, ale przypomina uporządkowaną księgę. Jest ona kosmosem. Daje się to «odczytać» pomimo elementów nieracjonalnych, chaotycznych czy niszczycielskich w długim procesie przemian w kosmosie. Jest weń wbudowana «matematyka». Ludzki umysł może zatem zajmować się nie tylko «kosmografią», badając wymierne zjawiska, ale również «kosmologią», rozpoznając dającą się dostrzec wewnętrzną logikę kosmosu”.

Papież zwrócił uwagę, że dzięki naukom przyrodniczym coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z jedynego, wyjątkowego miejsca, jakie zajmuje w kosmosie ludzkość. Przypomniał ponadto, że zgodnie z nauczaniem Kościoła każda dusza ludzka jest bezpośrednio stworzona przez Boga, nie będąc zatem „produktem” rodziców, a co za tym idzie, jest nieśmiertelna.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg