Turcja: Ewolucja prawa własnościowego

Turecki parlament przyjął ustawę, zezwalającą mniejszościom religijnym na posiadanie nieruchomości.

Dotychczas mniejszości te – czyli głównie chrześcijanie – nie miały prawa posiadania używanych przez siebie budynków. Obecnie będą one mogły tworzyć fundacje, mające możność stania się właścicielami nieruchomości. W prawosławnym Patriarchacie Ekumenicznym Konstantynopola zwrócono jednak uwagę, że przyjęta przez parlament reforma nie jest wystarczająca.

Nie przewiduje na przykład zwrotu tego, co wspólnotom religijnym zostało odebrane. Zmiana ustawodawstwa własnościowego dyskryminującego mniejszości religijne była jednym z wymogów postawionych Turcji przez Unię Europejską. Nie wiadomo jednak, czy ta modyfikacja zostanie uznana w Brukseli za wystarczającą.

Rząd w Ankarze zapowiedział też zamiar dostosowania się do drugiego żądania Unii Europejskiej, dotyczącego zmiany art. 301 tureckiego kodeksu karnego. Przewiduje on karę od 6 miesięcy do 3 lat więzienia za „obrazę tureckości” albo oczernianie takich tureckich instytucji, jak republika, parlament, rząd, sądownictwo, wojsko czy policja. To w oparciu o ten artykuł postawiono przed sądem tegorocznego laureata literackiej nagrody Nobla, mieszkającego w Stambule Orhana Pamuka.

W lutym 2005 roku przyznał on otwarcie, że podczas I wojny światowej Turcy dokonali ludobójstwa miliona Ormian i o tym milczą. Oskarżyciele pisarza wycofali potem zarzut obrazy tureckiej armii, ale oskarżenie o „obrazę tureckości” podtrzymali. Ostatecznie jednak 22 stycznia 2006 r. proces umorzono, do czego przyczyniły się liczne protesty w obronie pisarza, które napłynęły z różnych kontynentów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg