Poznań: Nietypowy portret Jana Pawła II

Niecodzienny portret Jana Pawła II, przedstawiający fragment Ściany Płaczu z Jerozolimy z tekstem papieskiej modlitwy o przebaczenie win popełnionych przez chrześcijan wobec Żydów, zaprezentowano w piątek wieczorem w Poznaniu.

Prezentacja dzieła odbyła się w ramach trwających w stolicy Wielkopolski obchodów IX Dnia Judaizmu.

"Trudno znaleźć jakiś lepszy moment z życia papieskiego dotyczący dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, jak ta modlitwa pod Ścianą Płaczu" - powiedział o nietypowym portrecie Jana Pawła II przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, arcybiskup Stanisław Gądecki.

Wykonane w formie dużej płaskorzeźby dzieło nawiązuje do wydarzenia z 26 marca 2000 roku, kiedy podczas pielgrzymki do Jerozolimy Papież modlił się pod Ścianą Płaczu - najświętszym miejscem dla wyznawców judaizmu. Na zakończenie modlitwy Jan Paweł II wsunął między kamienne szczeliny podpisany przez siebie tekst modlitwy przebłagalnej za "cierpienia" zadane Żydom w ciągu minionych 20 wieków przez chrześcijan.

Wydarzenie to wykorzystał do sportretowania Jana Pawła II poznański artysta Andrzej Okińczyc. "Portret polega nie tyle na przedstawianiu zewnętrznej postaci, ale bardziej na oddaniu charakteru danej osoby" - w ten sposób artysta tłumaczył świadome pominięcie w swoim dziele postaci Papieża.

"Wybierając akurat to wydarzenie z całego pontyfikatu Ojca Świętego, chciałem pokazać odwagę Jana Pawła II w prowadzeniu dialogu między różnymi religiami" - dodał Okińczyc, który portret polskiego Papieża wykonał na zamówienia Fundacji Signum, zajmującej się wspieraniem i promocją różnych dziedzin twórczości artystycznej.

Pozostawiona przez Jana Pawła II kartka ze słowami przebłagalnej modlitwy znajduje się obecnie w jerozolimskim Muzeum Yad Vashem. Napisany w języku angielskim tekst brzmi: "Boże naszych ojców, Ty wybrałeś Abrahama i jego potomstwo, aby objawić swe Imię narodom. Jesteśmy głęboko zasmuceni postępowaniem tych, którzy w ciągu historii spowodowali cierpienia Twoich dzieci. Prosząc Cię o przebaczenie, chcemy zobowiązać się do prawdziwego braterstwa z narodami Przymierza".

Tekst powyższej modlitwy został pierwotnie wygłoszony w trakcie nabożeństwa pokutnego, odprawionego na początku Wielkiego Postu 2000 roku w Bazylice Watykańskiej, podczas którego Jan Paweł II wspólnie z kardynałami przepraszał Boga za winy popełnione w ciągu dwóch tysięcy lat przez Kościół katolicki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg