• tarpan
    24.01.2016 14:23
    "Misją Kościoła i każdego ochrzczonego jest ewangelizowanie ubogich"

    To prawda, ale co z bogatymi? Oni potrzebują ewangelizacji jeszcze bardziej.
    • ikk
      24.01.2016 14:39
      Po co ten hejt na bogatych.
      Pan Jezus mówił o ewangelizowaniu wszystkich narodów, nie czyniąc rozróżnienia na bogatych i biednych.
      • tarpan
        24.01.2016 21:41
        @ikk

        Nie miałem zamiaru hejtować. Uważam po prostu, że bogatym jest trudniej w sprawach wiary. Mam kilku znajomych, których można nazwać bogatymi, przyjaźnimy się, ale widzę, że czasem bogactwo przeszkadza w odkryciu co jest najważniejsze.
    • Karol
      24.01.2016 15:31
      Dlaczego jeszcze bardziej? Nie popadajmy w schematy.
    • Anonim (konto usunięte)
      24.01.2016 16:26
      Papież powiedział, "Czy ewangelizowanie ubogich, niesienie im Radosnej Nowiny jest naszym priorytetem?". Papież zwraca uwagę na częsty błąd, bo ludzie mylą Kościół z ośrodkiem pomocy społecznej, a to jest błąd. Podstawową fundamentalną, priorytetową misją Kościoła jest głoszenie Ewangelii, a nie pomoc społeczna. Oczywiście to że priorytetową misją Kościoła jest głoszenie Ewangelii, nie wyklucza, a nawet nie może wykluczać pomocy ubogim. Chyba nie trzeba dodawać że w przypadku Kościoła, zarzut o braku pomocy społecznej jest co najmniej nie na miejscu.

  • Alek
    24.01.2016 16:48
    Nic mądrego nie powiedział. Okropna jest ta narracja oparta na kluczowych słowach kaznodziejskich, które tak naprawdę nic nie znaczą: ewangelizacja, misja, nawrócenie. Bełkot podobny do nowomowy komunistycznej, dużo gadać, żeby niczego sensownego nie powiedzieć.
  • Szwer
    24.01.2016 17:34
    Dlaczego tak wiele komentarzy nie publikujecie. Właściwie nie ma możliwości wymiany myśli na tym portalu, albo się jest katolickim ultrasem albo sie nie istnieje. Dziękuję za takie chrześcijaństwo.
  • o. Pawel
    24.01.2016 18:01
    P roszę o dokładne tłumaczenie słów Papieża! Teks wiara.pl Uwaga: nie chodzi o czynienie pomocy społecznej, tym bardziej o działalność polityczną. Chodzi o zaoferowanie mocy Ewangelii Bożej, która nawraca serca, leczy rany, przekształca relacje ludzkie i społeczne według logiki miłości. Ubodzy rzeczywiście są w centrum Ewangelii. A teraz słowa Papieża: «Attenzione: non si tratta solo di fare assistenza sociale, tanto meno attività politica. Si tratta di offrire la forza del Vangelo di Dio, che converte i cuori, risana le ferite, trasforma i rapporti umani e sociali secondo la logica dell’amore. I poveri, infatti, sono al centro del Vangelo». W tekście wiara.pl papież mówi: Uwaga! Nie chodzi o czynienie pomocy społecznej. Papież natomiast mówi: Nie chodzi tylko o czynienie pomocy społecznej. Pan Jezus był, jest i będzie wielkim społecznikiem. Pozwala się nawet zjeść!
  • Anna Panna
    24.01.2016 23:06
    Proszę o definicję człowieka bogatego. Z podaniem koniecznych właściwości i parametrów.
    • BuryPies
      25.01.2016 09:40
      Nie ma definicji człowieka bogatego. Dla każdego oznacza to zupełnie coś innego.
      Dla nędzarza bogaczem jest każdy, kogo stać na wynajęcie dachu nad głową.
      Bogactwo obiektywne nie istnieje.
      Każdy ma w życiu inne potrzeby i inaczej wydaje pieniądze. Jeżeli czyjąś pasją są podróże to potrzebuje więcej pieniędzy od tego, kto robi rzeźby z zapałek.
      Ja zarabiam najniższą krajową...moja żona też. Wynajmujemy mieszkanie więc, połowa naszych pensji odpada. Żyjemy raczej skromnie, nie wydajemy na głupoty. Nie jesteśmy bogaci, ale nie czujemy się biedni. Mamy odłożone trochę oszczędności, samochód, komputer. Stać nas na drobne przyjemności.
      Nie mamy jeszcze dzieci, ale mamy nadzieję, że to niebawem się zmieni.

      Bogactwo to bardziej stan ducha niż posiadania.
      Znam ludzi niezbyt majętnych, którzy uważają się za nie wiadomo kogo oraz takich, którzy mają dużo, ale wcale po nich tego nie widać.
      Bogacz mieni się nam człowiekiem, który pogardza innymi i zbija majątek na ludzkim nieszczeęściu, podczas gdy właściciel piekarni ciężko pracuje by ludziom zapewnić chleb. Przy okazji zarabia na tym całkiem nieźle. Co w tym złego?
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg