• nirs
    04.12.2012 20:29
    Łacina to narządzie, a narzędzia mają konkretne zastosowania.
    W tym przypadku narzędzie to, język łaciński, jest całkowicie zbędne i do niczego nie jest potrzebne.
    Tak długo jak łacina nie będzie wykorzystywana w liturgii, jej znajomość, a nawet istnienie to anachronizm. Zwyczajnie brak dla niej zastosowania.
    Kapłani zapewne maja więcej obowiązków niż uczenie się łaciny, której znajomość to czysty snobizm i strata czasu, lepiej uczyć się j. angielskiego.

    Pytanie retoryczne do zwolenników nauczania łaciny:
    Do czego znajomość łaciny jest potrzebna?
    Do niczego!
    • ArturPiwkowski
      04.12.2012 20:42
      ArturPiwkowski
      Jednym z największych upośledzeń naszych czasów jest przekonanie a priori, że ważne jest tylko to, co do czegoś służy, a wartość wszystkich rzeczy określa się przez użyteczność. Ma to swoją nazwę: utylitaryzm. Mam nadzieję, że kiedyś wyląduje on w końcu na śmietniku historii.
      • nirs
        04.12.2012 21:02
        Jeśli chodzi o ocenę języka łacińskiego, kierowałem się raczej pragmatyzmem.
        Utylitaryzm, to nie moja broszka.
      • JotDee
        04.12.2012 21:34
        @nirs

        A pragmatycy chodzą w ogóle do szkoły? To takie niepragmatyczne.
  • jurek
    04.12.2012 21:06
    uczylem sie kilka lat laciny i nie sadze, aby rzeczywiscie komukolwiek (tak jak mi sie do czegos przydala).
    Jak ktos chce sie uczyc to prosze bardzo, ale uwazam, ze od szkol to z daleka.
  • ABC
    04.12.2012 21:15
    Myślę, a właściwie wiem, że łacina byłaby lekiem na wszechogarniającą bylejakość w myśleniu, pisaniu, wnioskowaniu, a nawet zachowaniu.

    Państwa, które do czegoś doszły, jak np. Anglia i Niemcy, przywiązują wielką wagę do spuścizny rzymskiej, w tym łaciny. U nas, gdzie w mediach królują "Kuba" W. i niejaki red. Lis, a kiedyś "Jurek" O., jest to nie do pojęcia. A przyczyną tego jest skrzywiona perspektywa.

    Tak, łaciny nam potrzeba.
    • jurek
      05.12.2012 17:37
      o czy w ogole piszesz?
      Czy slyszales, aby ktos w Anglii lub Niemczech uczyl sie w szkole laciny?
      A to o czym piszesz, ten coraz prymitywniejszy, prostszy jezyk, skroty itp to przecie przyszlo do nas z krajow anglojezycznych
      • Ajja
        05.12.2012 20:54
        Nie wiem, jak w Anglii ale w Niemczech łacina jest w szkołach obowiązkowa. W Austrii widziałam fajne podręczniki do nauki łaciny, skierowane do młodych.
        Od niedawna próbuję uczyć się tego języka i uważam, że naprawde uczy on prezycji i pomaga odkrywać wspólne korzenie Europy - mnóstwo słów w różnych językach ma łaciński źródłosłów, jesli go poznasz i nauczysz się, w jaki sposób te słowa były modyfikowane w poszczególnych językach, rozumienie i nauka stają się łatwiejsze.
      • Ajja
        05.12.2012 20:55
        Nie wiem, jak w Anglii ale w Niemczech łacina jest w szkołach obowiązkowa. W Austrii widziałam fajne podręczniki do nauki łaciny, skierowane do młodych.
        Od niedawna próbuję uczyć się tego języka i uważam, że naprawde uczy on prezycji i pomaga odkrywać wspólne korzenie Europy - mnóstwo słów w różnych językach ma łaciński źródłosłów, jesli go poznasz i nauczysz się, w jaki sposób te słowa były modyfikowane w poszczególnych językach, rozumienie i nauka stają się łatwiejsze.
      • Maxim
        05.12.2012 22:07
        Ajja

        napisałaś

        - mnóstwo słów w różnych językach ma łaciński źródłosłów, jesli go poznasz i nauczysz się, w jaki sposób te słowa były modyfikowane w poszczególnych językach, rozumienie i nauka stają się łatwiejsze.

        Czyli co radzisz ? Żeby nauczyć się języka np. angielskiego to należy się najpierw nauczyć łaciny i wtedy nauka angielskiego będzie łatwiejsza ? ;-)
      • Ajja
        06.12.2012 07:56
        Maximie,
        naprawdę, na angielskim świat się nie kończy. To język prosty jak konstrukcja cepa i nie jest żadnym wyzwaniem dla średnio rozgarniętego obywatela, szczególnie w stopniu wspierającym tak pożądaną przez naszych obywateli konkurencyjność jako robotnicy na saksach. Są miejsca na świecie gdzie większą wartość będzie miała znajomość innych języków wywodzących się z Europy. I tu już znajomość łaciny może być bardzo pomocna.
      • Anonim (konto usunięte)
        07.12.2012 21:20

        @Ajja, w Niemczech lacina nie jest obowiazkowa

        W szkolach ponizej gimnazjum (Real- i Hauptschule) w ogole  jej nie ma, a w gimnazjum jest do wyboru. Mozna wybrac np francuski, albo hiszpanski.

        Wiem, ze w niektorych kantonach szwajcarskich (moze i we wszystkich) sa obowiazkowe chyba 2 lata laciny od klasy 6-tej w Bezirkschule, czyli tez tej "lepszej". A sens praktyczny jest taki (jak mi tlumaczyli rodowici Szwajcarzy), zeby zrobic selekcje dzieci, wedlug (durnej moim zdaniem) zasady: Nie potrafisz sobie poradzic z lacina? Nie zaslugujesz na mature (a co za tym idzie na studia).

        Kolezanka z Wloch tez miala w gimnazjum lacine i strasznie sie z nia meczyla....Ale nie wiem, czy byl to jezyk obowiazkowy dla wszystkich.

         

        Nie wiem, na jakiej podstawie twierdzisz, ze w Niemczech lacina jest obowiazkowa?

         

      • Maxim
        07.12.2012 22:05
        Ajja

        Angielski był tylko przykładem no ale niech ci będzie.
        Więc radzisz najpierw się nauczyć łaciny żeby potem łatwiej się nauczyć np. niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego ? ;-)

        A co zrobić żeby się łatwiej łaciny nauczyć ? ;-)
      • Ajja
        10.12.2012 11:59
        @Kael
        Przyznam, że nie sprawdziłam, czy łacina jest w Niemczech obowiązkowa. Ten(być może mylny) wniosek wyciągnęłam z bardzo szerokiej oferty podręczników i pomocy naukowych do nauki łaciny dla uczniów jaką zobaczyłam w niemieckich i austriackich księgarniach oraz z faktu, że wszyscy moi niemieckojęzyczni znajomi uczyli się łaciny w szkole, przez kilka lat. Dla przynajmniej jednej osoby był to pierwszy język obcy jakiego się uczyła. Dziś zna jeszcze trzy, i to dobrze.
  • kl
    04.12.2012 21:24
    Warto uczyć sie łacina, bo łacina pomaga opanować inne języki obce !
  • JotDee
    04.12.2012 21:32
    Jak to jest: łacina jest podstawowym językiem Kościoła. Mimo to żaden podręcznik do łaciny (szkolny, współczesny bądź dawny) nie ociera się swą treścią o chrześcijaństwo. Wszędzie tylko mitologia (De Herae ira) albo historia starożytna (De bello Troiano). Dawniej to przynajmniej na Mszy niedzielnej można było mieć powtórkę językową. Nie mówiąc o jakimś minikursie greki.

    Jeśli ktoś może i polecić DOBRY, AMBITNY i WSZECHSTRONNY podręcznik łaciny, proszę o wpis.
    • nirs
      04.12.2012 21:42
      Język łaciński - Podręcznik dla szkół wyższych, PWN Warszawa 1982

      Jednak uważam, że lepiej poświecić czas na któryś z języków nowożytnych , francuski, hiszpański itp.
      • JotDee
        04.12.2012 22:04
        Zależy co chcesz robić. Na przykład w pracy naukowej, jeśli zakres źródeł zahacza choćby o XIX w. łacina jest bardzo przydatna. Publikacje naukowe czysto łacińskie powstawały np. w farmacji do schyłku XIX w, w medycynie i biologii do połowy XX w., w teologii do dziś. Tyle z "mojej działki". W katedrach historii nauki (także techniki) dyplom z filologii klasycznej jest mile widziany lub wręcz wymagany. Łacina jest podstawą terminologii naukowej w większości języków, nie mówiąc już o tym, że znajomość łaciny ułatwia naukę języków romańskich, a nawet angielskiego. Deklinacja w niemieckim to uproszczenie deklinacji łacińskiej. itd.
      • JotDee
        04.12.2012 22:04
        Aha i dziękuję za namiar na ten podręcznik.
        Jacek.
    • Ajja
      06.12.2012 08:33
      Najsensowniejsze z czym się zetknęłam(szczególnie jeśli chodzi o przyswajalność struktur gramatycznych) to "Disce latine"(PWN). Niestety, koncentruje się na starożytności, więc pewnie nie tego szukasz. Ale ze względu na przystępnie wyjaśnioną gramatykę polecam. Głównym minusem tego podręcznika jest dla mnie brak odpowiedzi do ćwiczeń, co bardzo przeszkadza gdy uczymy się z niego sami. Jest też (audio)kurs (wyd. Edgard). Niestety, nie ma on struktury innych audiokursów, czyli aspektu "rozmówkowego" co mogło by być ciekawe :-) Są za to ćwiczenia z odpowiedziami. Poprawności merytorycznej nie potrafię ocenić.
  • KAROL
    04.12.2012 21:59
    Do Żródła dociera się pod prąd.
  • iX
    05.12.2012 08:36
    Państwa europejskie, które do czegoś doszły, opierały się na kulturze rzymskiej.
    Rzym to było imperium nie mające równego sobie pod względem organizacyjnym, militarnym, prawnym.
    Dlatego do dzisiaj uczy się łaciny w liceach niemieckich i elitarnych szkołach angielskich.

    U nas bylejakość, dezorganizacja i miałkość zaszły tak daleko, że nawet ludziom nie przychodzi do głowy, że może być inaczej. Gusta kształtują osoby w rodzaju "Kuby" W., red. Lisa, "Jurka" O. z jego powiedzeniem "róbta co chceta".

    Łacina i kultura antyczna byłaby antidotum na to wszystko.
  • Zachwycony!
    05.12.2012 10:14
    @Jakub Szymczuk: Kozackie jest to Pańskie zdjęcie:D Aż człowiek tęskni za średniowieczem i renesansem, kiedy nie było wszechogarniającej, poprawnej politycznie bylejakości.
  • MOSCARDI
    05.12.2012 21:08
    MOSCARDI
    +W szkołach II RP uczono języków klasycznych i był to strzał w dziesiątkę, bo pozwalał młodemu człowiekowi na poznanie swojej grecko-rzymsko-chrześcijańskiej kultury. Wychodziły z tego pokolenia świadomych ludzi, młodej inteligencji!
    • nirs
      05.12.2012 21:23
      W tamtym okresie był to język międzynarodowy, jego nauczanie miało więc sens. Obecnie łacina jest językiem tekstu, niewiele osób potrafi porozumiewać się łaciną "mówioną".
      Dlaczego tak się stało? Zapewne to wynik odtrącenia łaciny przez Kosciół, na rzecz języków narodowych
      Efekt jest taki, że obecnie usiłowanie przywrócenia łacinie jakiegoś uprzywilejowanego miejsca jest stratą czasu, bo brak jest celu któremu łacina ma służyć.
      Językiem międzynarodowym jest j. angielski.
    • Anonim (konto usunięte)
      08.12.2012 12:26
      Tyle, ze wykszatalcenie nie bylo tak powszechne jak dzis, a lacina do najlatwiejszych jezykow nie nalezy.

      O "powszechnosci znajomosci laciny" swiadczyla chocby ... powszechna nieznajomosc laciny wsrod ludnosci przed Soborem Watykanskim II.
      Bo przeciez gdyby lacina byla znana wsrod milionow katolikow na calym swiecie (przypomne, w wiekszosci pozaeuropejskim), to nikomu by do glowy nie przyszlo cokolwiek zmieniac.

      Lacina, co by nie mowic, jest jezykiem martwym i wielu slow po prostu nie posiada. Wiec do rozmow malo sie nadaje. Ma znaczenie jedynie historyczne. No i tradycyjno-sakralne, jezeli ktos jej chce takie nadac.
    • JAWA25
      26.07.2017 16:45
      "grecko-rzymsko" czyli nie rzymsko
  • Maxim
    05.12.2012 22:04
    Lepiej się nauczyć angielskiego. Przynajmniej można się porozumieć prawie na całym świecie. Obecnie jest to praktycznie język międzynarodowy. A łacina ? No i co by z tego miał przeciętny człowiek gdyby się sprężył i nauczył języka łacińskiego ?
    • Ajja
      06.12.2012 08:25
      A chociażby umiejętność przeczytania z całkiem niezłym zrozumieniem tekstu po włosku, francusku, hiszpańsku, portugalsku. Po nawet pobieżnym zapoznaniu się ze specyfiką każdego tych języków rozumienie jeszcze się poprawia.
      • Maxim
        07.12.2012 22:08
        Ajja

        Znasz łacinę biegle w mowie i piśmie ?
        Jesteś w stanie w tym języku się swobodnie porozumiewać ?
        Nauczyłaś się dzięki łacinie jakiegoś obcego języka ?
      • Ajja
        08.12.2012 08:55
        Po co zaraz biegle? Nawet podstawowa znajomość łaciny bardzo pomaga w rozumieniu wyżej wymienionych języków.
        Nie mówię tym językiem, nie mam okazji by prowadzić konwersacje. Ze słyszenia rozumiem o czym jest np. tekst czytanej przez kapłana Ewangelii. Rozumiem również sporo z poprawnie(np. we wiadomościach TV)mówionego włoskiego, którego nigdy się nie uczyłam.
      • Anonim (konto usunięte)
        08.12.2012 12:28
        @Ajja, a o czym chcesz w tym jezyku rozmawiac? Raczej nie na tematy techniczne. co najwyzej historyczno-medyczno-spoleczne.
      • Ajja
        10.12.2012 20:52
        Na tematy techniczne to i po polsku nie mam zbyt wiele do powiedzenia ;-P
      • JAWA25
        26.07.2017 16:47
        Ewangelii pisanej po grecku
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg