Informacja prasowa na VII Dzień Papieski

publikacja 04.10.2007 15:29

VII Dzień Papieski, który w tym roku przypada na dzień 14. października, upłynie pod hasłem "Jan Paweł II - Obrońca godności człowieka". W całej Polsce odbywać się będą koncerty, konferencje naukowe, panele dyskusyjne oraz Msze św., podczas których wierni modlić się będą o rychłą beatyfikację Jana Pawła II.

Główne obchody VII Dnia Papieskiego rozpoczną się 13 października. Jak co roku towarzyszyć im będzie szereg wydarzeń w całej Polsce. W ich przygotowaniu uczestniczą partnerzy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, tworzący wraz z nią Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Dnia Papieskiego.

Są to: Akcja Katolicka, Porozumienie Klubów Inteligencji Katolickiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” FSE, Ruch „Światło-Życie”, Duszpasterstwa Akademickie, Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Świętego Mikołaja oraz Stowarzyszenie „Przymierze Rodzin”.
W okresie od 12 do 14 października około 100 tys. wolontariuszy w całym kraju będzie zbierać pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Dzięki hojności Polaków, fundusz ten obejmuje obecnie ponad 1750 uzdolnionych, młodych ludzi z 39 diecezji.

Centralne obchody VII Dnia Papieskiego rozpoczną się 13 października przed południem międzynarodową sesją naukową „Jan Paweł II – Obrońca godności człowieka” na Uniwersytecie Warszawskim. Po południu na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i następująca po nim Gala Nagród Totus 2007. Uroczystość wręczenia „katolickich Nobli” będzie transmitowana o godzinie 19:00 przez Program 2 TVP. Prestiżowe nagrody Totus są corocznie przyznawane przez Fundację dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka.

Nagrody Totus przyznawane są w czterech kategoriach:
1.
„Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza",
2. „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”,
3. „Propagowanie nauczania Jana Pawła II”,
4. „TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”.

Do tej pory w gronie nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się m.in. prof. Andrzej Wojciechowski, prof. Władysław Bartoszewski, ks. Jan Twardowski, Zygmunt Kubiak, Marek Skwarnicki, Program "Ziarno", Redakcja Mszy Św. Radiowej, Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum św. Łazarza", wydanie polskie "L'Osservatore Romano” oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dwa lata temu TOTUS medialny przyznany został wszystkim dziennikarzom i zespołom redakcyjnym, które z niezwykłym wyczuciem relacjonowały Polakom ostatnie dni życia i pożegnanie Jana Pawła II. Kapituła Nagrody TOTUS Medialny postanowiła przeznaczyć kwotę nagrody na sfinansowanie opracowania naukowego opisującego zaangażowanie i rolę polskich mediów w tych pamiętnych dniach. W celu zebrania i opracowania materiałów dokumentujących ostatnie dni życia, śmierć i pogrzeb Jana Pawła II przez polskie media, w dniach 21-23 września br., została zorganizowana konferencja naukowa „Odchodzenie Jana Pawła II do Domu Ojca w polskich mediach”. Wraz z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia organizowały ją cztery uniwersytety: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytet Warszawski. W konferencji udział wzięli naukowcy i dziennikarze z całej Polski oraz goście z zagranicy.

W niedzielę 7 października, we wszystkich kościołach w Polsce odczytywany będzie specjalny list pasterski Biskupów polskich, zapowiadający obchody Dnia Papieskiego.

W sobotę, 13 października w auli starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego o godz. 11:00 odbędzie się Międzynarodowa Sesja Naukowa, organizowana przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Podejmie ona temat "Jan Paweł II – Obrońca godności człowieka". Głównym prelegentem będzie Ks. Prałat Pietro Parolin z Watykanu, który pełnił funkcję m.in. podsekretarza do spraw Stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami.
Patronat nad sesją objęli:
J.Em. Kard. Józef Glemp, Prymas Polski,
J.E. Abp Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski,
J.E. Abp Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski,
J.E. Abp Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski,
J. Magnificencja Prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Niedzielne obchody (14 października) rozpoczną się Mszą Św. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, transmitowaną przez Program 1 Polskiego Radia, o godz. 9:00. Natomiast o godz. 13:00 Telewizja Polonia będzie transmitować Mszę św. dla zagranicy. W obchody włącza się również Msza św. sprawowana przez Kard. Stanisława Dziwisza w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Z kolei o godzinie 18:00 rozpocznie się Msza św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie z udziałem Metropolity Warszawskiego Księdza Abp. Kazimierza Nycza. Będą w niej uczestniczyli również rektorzy wyższych uczelni. Po Mszy św. odbędzie się Apel Warszawy z Papieżem.

W niedzielne popołudnie o godzinie 16.00 na Placu Piłsudskiego rozpocznie się wyjątkowy koncert „GODNOŚĆ, PRAWDA, MIŁOŚĆ. MODLITWY WĄTPIĄCYCH”. Wezmą w nim udział znakomici polscy artyści, m.in. Grzegorz Markowski, Patrycja Markowska, Justyna Steczkowska, Eleni, Janusz Radek, Maciej Miecznikowski, Mieczysław Szcześniak oraz Paweł Kukiz.

Wybitni, polscy wykonawcy z kręgu szeroko rozumianej muzyki popularnej zaśpiewają największe przeboje gwiazd światowej estrady, przetłumaczone na język polski oraz jedną lub dwie ważne polskie piosenki. Uczestnicy koncertu będą mogli usłyszeć m.in.: W imię miłości” (z repertuaru U2), „Nie poddawaj się” (z repertuaru Petera Gabriela i Kate Bush), „Brzmienie ciszy” (Paul Simon i Art Garfunkel), „Anioł zstąpi znów” (z repertuaru Stinga), „Łzy w niebie” (z repertuaru Erica Claptona).

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja przygotowała multimedialną ogólnopolską kampanię społeczną promującą VII Dzień Papieski. Celem kampanii jest promocja hasła Dnia Papieskiego: "Jan Paweł II - Obrońca Godności Człowieka" oraz zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży ze wsi i małych miejscowości, prowadzonego przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Według badań przeprowadzonych po zeszłorocznym Dniu Papieskim wspólnie z instytutem badawczym SMG/KRC MillwardBrown Company, dzięki kampanii społecznej o Dniu Papieskim usłyszało 89% Polaków.

Ogólnopolska kampania z wykorzystaniem mediów: telewizji, prasy, radia, reklamy zewnętrznej oraz Internetu potrwa od 17 września do 14 października, ze szczególnym naciskiem na okres od 1 do 14 października. W całej Polsce pojawi się 200 billboardów i 300 citylightów, ponadto w komunikacji miejskiej 28 Miast Papieskich będą widoczne plakaty. W Warszawie będzie jeździło aż 70 autobusów z zewnętrzną reklamą kampanii społecznej. Miasta Papieskie zobowiązały się również do odświętnego wystroju miast i urzędów, w VII Dzień Papieski.

Kampanii promocyjnej towarzyszyć będzie akcja SMS-owa. W dniach od 15 września do 17 października wysyłając SMS o treści „Pomoc” pod numer 7250 (koszt 2,44 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0 400 207 250 (koszt 2,48 zł z VAT) można zasilić fundusz stypendialny Fundacji. Podczas kampanii w mediach będzie pojawiał się spot telewizyjny informujący o akcji.

Od marca 2005 r. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, co umożliwia przekazanie 1% kwoty podatku na jej działalność.

Szczegóły na stronie www.dzielo.pl

Geneza Dnia Papieskiego
Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obchody te przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Każdemu z tych wymiarów odpowiadają poszczególne wydarzenia składające się na cały przebieg Dnia Papieskiego.

Głównym organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powołana do życia przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000r., jako organizacja, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Zadania te są realizowane m.in. poprzez przyznawanie nagród TOTUS, prowadzenie programu stypendialnego dla niezamożnej, ale uzdolnionej młodzieży ze wsi i małych miejscowości oraz organizację konkursów akademickich we współpracy z wyższymi uczelniami.

Konkursy te dają młodym ludziom możliwość uzyskania indeksów na studia dziennikarskie, polityki społecznej (Konkurs Akademicki im. Bp. Chrapka) oraz na wydziały prawa na największych polskich uczelniach: Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Łódzkim, a także na studia biznesowe w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu.