Pierwsze spotkanie papieża z uczestnikami XXIII ŚDM

Sydney, 17 lipca2008 r. za KAI

publikacja 17.07.2008 13:01

Benedykt XVI przybył statkiem na nabrzeże Barangaroo i po raz pierwszy spotkał się z uczestnikami XXIII Światowych Dni Młodzieży. Zachęcił ich, by pozwolili Chrystusowi objąć się swoją miłością i uznali Kościół za swój dom.

Pierwsze spotkanie papieża z uczestnikami XXIII ŚDM

Zbliżający się do nabrzeża statek z papieżem na pokładzie młodzież zgromadzona na Barangaroo powitała radosnymi okrzykami i powiewaniem flag, wśród których nie brakowało także polskich. Ojciec Święty otoczony przez znajdujących się z nim na statku młodych pielgrzymów, odpowiadał radosnymi pozdrowieniami.

Schodząc na ląd papież ściskał wyciągnięte do niego ręce. Następnie po raz pierwszy w Sydney wsiadł do papamobile i przejechał przez szpaler wiwatującej młodzieży do ołtarza. Za sprawą różnokolorowych flag Barangaroo wyglądało jak łąka pełna kwiatów.

Po wyjściu z papamobile Ojciec Święty przeszedł wzdłuż warty honorowej aborygeńskiej starszyzny. Towarzyszyły temu dźwięki tradycyjnej trąby - didgeridoo i taniec Aborygenów wyrażający jedność zebranego ludu. Dla papieża zaśpiewały też dzieci m.in. z aborygeńskiego chóru Gondwana, po czym głos zabrał kard. George Pell, arcybiskup Sydney.

Wyraził nadzieję, że Ojciec Święty znajdzie w Australii "tę sama pobożność, miłość do religii, wielkoduszność i ducha ofiary", jakie zna z Europy. Powitał Benedykta XVI jako "sławnego nauczyciela, który przez dziesięciolecia podejmował dialog z innymi głosami naszej pluralistycznej demokracji". Przypomniał, że papiestwo jest bardzo starą instytucją. Nie tak stare jak Aborygeni, którzy żyli w Australii już kilkadziesiąt tysięcy lat temu, ale o 900 lat starsze od monarchii brytyjskiej. Wezwał do modlitw, aby nie osłabła wiara Piotra, gdyż musi on umacniać swoich braci.

Papieża powitał także przewodniczący Konferencji Episkopatu Australii abp Philipp Wilson z Adelaide. Podziękował Benedyktowi XVI za przebycie "tak długiej drogi", by przewodniczyć XXIII ŚDM i przypomniał wizyty w Sydney jego poprzedników: Pawła VI i Jana Pawła II. - Zgromadzeni w Twojej obecności, Ojcze Święty, odnawiamy naszą wiarę i oddanie Chrystusowi i Kościołowi - zapewnił hierarcha. Wyraził nadzieję, że obecność papieża umocni także nadzieję.

Nawiązując do hasła ŚDM: "Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami", abp Wilson stwierdził, że umocnieni przez Ducha Świętego możemy życiem dawać świadectwo o Chrystusie.

Po modlitwie otwierającej liturgię słowa, odbyła się procesja z ewangeliarzem. Była ona opowieścią o dotarciu Dobrej Nowiny na niewielkie wyspy Tokelau, położonej na północ od Samoa na Oceanie Spokojnym. Księga Słowa Bożego niesiona była w miniaturowej replice tradycyjnej łódki z Tokelau. Towarzyszący procesji śpiew mówił o Bogu jako rybaku.

W homilii Benedykt XVI zachęcił młodych, także tych, którzy "krążą na granicy parafii i życia Kościoła", by pozwolili Chrystusowi objąć się swoją miłością i uznali Kościół za swój dom. - Nikt nie powinien pozostać na zewnątrz, jako że od dnia zesłania Ducha Świętego Kościół stał się jeden i powszechny - tłumaczył papież. Do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób czują się wyobcowani w Kościele, zwrócił się ze słowami: "Jezus jest z wami! Poczujcie Jego uleczającą moc, Jego poświęcenie i troskę!".

Przypominając bezinteresowne świadectwo chrześcijańskie misjonarzy przybywających na ten "kraniec świata", jakim jest Australia i Oceania, podkreślił, że dzisiaj przyszła jego kolej dania świadectwa. Przyznał, że podroż była dla niego "trochę trudna", jednak z przestworzy mógł dostrzec piękno naszej planety i całą rodzinę ludzką "w samym sercu cudu stworzenia".

Wskazał na blizny znaczące powierzchnię Ziemi: erozję, wycinanie lasów, marnotrawienie minerałów i zasobów oceanów "tylko po to, by napędzać niezaspokojoną konsumpcję". Zauważył, że nie tylko środowisko naturalne, ale także społeczne, które sami sobie tworzymy, jest poranione wrogością między ludźmi, alkoholem, narkotykami, przemocą i deprawacją seksualną, często przedstawianymi w telewizji i internecie jako forma rozrywki.

- Jest również coś złowieszczego w tym, że wolność i tolerancja jest często oddzielana od prawdy. Jest to jeszcze napędzane stwierdzeniem często dziś powtarzanym, że nie istnieją prawdy absolutne, które miałyby rządzić naszym życiem. Relatywizm, nieprzypadkowo nadając wartość praktycznie wszystkiemu, uczynił doświadczenie tym, co najważniejsze. Jednakże doświadczenia oddzielone od jakiejkolwiek analizy tego, co dobre i prawdziwe, mogą doprowadzić nie do prawdziwej wolności, lecz do moralnego i intelektualnego zagubienia, do obniżenia standardów, do utraty szacunku dla samego siebie, a nawet do desperacji - przestrzegł Benedykt XVI.

Zapewnił młodych, że życie nie rządzi się przypadkiem, że istnienie każdego człowieka jest wolą Boga, który nadal mu cel. Życie nie jest tylko serią wydarzeń i doświadczeń, chociaż wiele z nich może być pomocnych. Jest ono poszukiwaniem prawdy, dobra i piękna, w których odnajdujemy szczęście i radość. - Nie daj się oszukać tym, którzy postrzegają cię jako kolejnego konsumenta na targowisku nie różniących się między sobą możliwości, gdzie sam wybór staje się dobrem, nowinka uzurpuje sobie miano piękna, a subiektywne doświadczenie wypiera prawdę - wołał papież.

Wyjaśnił, że "Chrystus daje więcej" i tylko On, który jest prawda, może być też drogą i życiem. Życie w Chrystusie jest życiem Kościoła, do którego wstępem jest chrzest, w którym stajemy się nowym stworzeniem. - Drodzy przyjaciele, w waszych domach, szkołach i uczelniach, miejscach pracy i odpoczynku pamiętajcie, że jesteście nowym stworzeniem! - wezwał Ojciec Święty. Wskazał, że mamy być świadkami tego nowego życia w Chrystusie, "zawsze krocząc w Jego świetle". Przyznał, że dawanie świadectwa nie jest łatwe, bo wielu ludzi uważa, że Boga należy usunąć na drugi plan, a religię i wiarę wyłączyć z przestrzeni publicznej. Ten "świecki punkt widzenia stara się wyjaśnić ludzkie życie i kształtować społeczeństwo przy żadnym lub prawie żadnym odniesieniu do Stwórcy". Koncepcja ta jest przedstawiana jako neutralna, bezstronna, ale faktycznie - jak każda ideologia - narzuca pewien światopogląd. - Jeśli Bóg nie będzie się pojawiał w życiu publicznym, to wtedy społeczeństwo będzie się kształtowało na bezbożny obraz, a podstawa debaty publicznej i polityki dotyczącej dobra ogólnego staną się bardziej konsekwencje niż zasady oparte na prawdzie - stwierdził Benedykt XVI.

Przestrzegł przed odwróceniem się od Boga, które skutkuje zaburzeniami, mającymi wpływ na "porządek stworzenia". - Gdy Boga odsuwa się w cień, nasza zdolność dostrzegania naturalnego porządku, celu i dobra zaczyna zanikać. To, co pozornie propagowano jako ludzka pomysłowość, szybko okazuje się głupotą, chciwością oraz samolubnym wykorzystaniem - analizował Ojciec Święty. Wezwał do nieodwracania się od zasad moralnych, którymi Bóg obdarzył ludzkość. - Jak to możliwe, że domowa przemoc dotyka tylu matek i dzieci? Jak to możliwe, że najbardziej cudowna i święta przestrzeń człowieka - łono - stało się miejscem niewypowiedzianej przemocy? - pytał retorycznie. Zauważył, że świat jest już zmęczony chciwością, wyzyskiem, podziałami, "monotonią fałszywych idoli" i "bólem fałszywych obietnic". Budzi się tęsknota za wizją życia, w którym zwycięża miłość, jedność, wspólnota. - To jest dzieło Ducha Świętego! To jest nadzieja oferowana przez Ewangelię Jezusa Chrystusa. Niech to będzie przesłanie, które poniesiecie z Sydney całemu światu - wezwał papież, po czym pozdrowił młodzież po włosku, francusku, niemiecku, hiszpańsku i portugalsku.

Po modlitwie wiernych i odmówieniu modlitwy "Ojcze nasz" Benedykt XVI udzielił błogosławieństwa. Na koniec zabrzmiał hymn XXIII ŚDM "Receive the Power" (Przyjmijcie moc). Po zakończeniu spotkania z młodzieżą, które było ostatnim punktem programu dzisiejszego dnia jego wizyty w Sydney, Ojciec Święty odjechał w papamobile do Domu Katedralnego, gdzie mieszka w czasie pobytu w tym mieście. Jutrzejszy dzień rozpocznie, podobnie jak dzisiejszy, od prywatnej Mszy św. w kaplicy Domu Katedralnego.

Powracającego do Domu Katedralnego papieża pozdrawiały na ulicach Sydney tysiące ludzi, stojących na trasie przejazdu papamobile