Ad limina episkopatu Tajwanu

Radio Watykańskie/jk

publikacja 14.12.2008 15:03

Biskupi z Tajwanu odbywają wizytę Ad limina apostolorum - donosi Radio Watykańskie. Benedykt XVI przyjął 5 tamtejszych hierarchów, w tym arcybiskupa Tajpej, Johna Hung Shan-chuana.

Katolicy na Tajwanie są zdecydowaną mniejszością. Jest ich tam zaledwie 308 tys., co stanowi 1,37 proc. populacji. Protestantów jest na wyspie ok. 2 procent. Początki chrześcijaństwa sięgają tam XVII w. W 1619 r. jako rozbitek ląduje na wyspie pierwszy katolicki misjonarz. 7 lat później powstaje pierwsza misja prowadzona przez hiszpańskich i japońskich dominikanów. W 1633 r. 25 kapłanów ponosi śmierć z rąk tubylców. Po okupacji wyspy przez Holendrów w 1642 r. katoliccy misjonarze zostają wyparci przez protestantów. Prawdziwy rozwój chrześcijaństwa na wyspie rozpoczyna się w drugiej połowie XIX. Ewangelię głoszą tu wówczas zarówno prezbiterianie, jak i katolicy. Kościół katolicki przeżył dynamiczny rozwój po r. 1949, w atmosferze konfrontacji Tajwanu z Chinami kontynentalnymi.

Liczba wierzących jest stabilna, choć połowę duchowieństwa stanowią kapłani z zagranicy. Katolicy są bardzo aktywni na polu edukacji i działalności charytatywnej. Posiadają 4 uniwersytety, w tym prestiżowy Fu Jen University, ponad 30 szkół średnich, 195 przedszkoli, 9 szpitali, 9 wydawnictw, 3 tygodniki, 16 miesięczników i 2 rozgłośnie radiowe. Terytorialną strukturę Kościoła tworzy archidiecezja Tajpej i 6 diecezji.

Na wyspie niemal czterokrotnie mniejszej od Polski żyje 23 mln ludności. Większość nich praktykuje religię tradycyjną łączącą elementy buddyzmu, konfucjanizmu, taoizmu z lokalnymi zwyczajami. Pod względem politycznym Tajwan to Republika Chińska, utworzona w 1949 r. po proklamowaniu Chińskiej Republiki Ludowej, która do dziś uznaje wyspę za swą zbuntowaną prowincję. Z tego względu stosunki dyplomatyczne utrzymują z Tajwanem jedynie 23 państwa. Od 1951 r. w Tajpej istnieje nuncjatura apostolska. W 1971 r. Paweł VI obniżył rangę stosunków dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Tajwanem. Od tej pory w Tajpej rezyduje watykański dyplomata w randze radcy, a nie nuncjusza.