Anioł Pański: Benedykt XVI o różańcu i modlitwie za misjonarzy

Radio Watykańskie/KAI/jk

publikacja 08.10.2007 08:30

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, Papież przypomniał o skuteczności różańca - modlitwy łączącej rodziny i wypraszającej światu pokój. Tradycyjny obraz Matki Boskiej Różańcowej przedstawia Maryję, która jednym ramieniem podtrzymuje Dzieciątko Jezus, a drugą ręką przekazuje różaniec św. Dominikowi.

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, Papież przypomniał o skuteczności różańca – modlitwy łączącej rodziny i wypraszającej światu pokój. Tradycyjny obraz Matki Boskiej Różańcowej przedstawia Maryję, która jednym ramieniem podtrzymuje Dzieciątko Jezus, a drugą ręką przekazuje różaniec św. Dominikowi.

„Ta znacząca ikonografia wskazuje, że różaniec jest środkiem ofiarowanym nam przez Maryję, aby kontemplować Jezusa, rozważać Jego życie, kochać Go i coraz wierniej naśladować. To wskazanie Maryja pozostawiła także w wielu swoich objawieniach. Myślę szczególnie o tych fatimskich, które miały miejsce 90 lat temu. Trzem pastuszkom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi, Maryja przedstawiła się jako „Królowa Różańca”, poleciła z mocą, aby odmawiać codziennie różaniec i w ten sposób uprosić koniec wojny. Także my pragniemy podjąć to macierzyńskie polecenie Maryi, angażując się w odmawianie z wiarą różańca w intencji pokoju w rodzinach, między narodami i na całym świecie” – powiedział Benedykt XVI.

Sługami pokoju są również misjonarze, gdyż prawdziwy pokój panuje tam, gdzie ludzie i instytucje otwierają się na Ewangelię – zauważył Papież. W październiku Kościół rozbudza świadomość misyjną wspierając kapłanów, zakonników, zakonnice oraz świeckich, którzy pracują na misjach. Pod hasłem „Wszystkie Kościoły dla całego świata” 21 października obchodzony będzie Światowy Dzień Misyjny.

„Głoszenie Ewangelii pozostaje pierwszym zadaniem Kościoła wobec ludzkości, aby nieść Zbawienie Chrystusa człowiekowi naszych czasów, który na wiele sposobów jest upokarzany i zniewolony oraz aby kształtować w duchu chrześcijańskim przemiany kulturalne, społeczne i etyczne, które dokonują się w świecie. W tym roku dodatkowym powodem, który pobudza nas do odnowienia zapału misyjnego jest 50. rocznica encykliki „Fidei donum” Sługi Bożego Piusa XII. Ten dokument popierał współpracę między Kościołami i zachęcał do niej w misji ad gentes” – powiedział Papież.

Benedykt XVI nawiązał też do 150-lecia wyjazdu pięciu kapłanów i jednego świeckiego z Instytutu Księdza Mazzy z Werony do dzisiejszego Sudanu. Wśród nich był św. Daniel Comboni, przyszły biskup Afryki Środkowej i patron tych narodów. M.in. jego wstawiennictwu Papież zawierzył wszystkich misjonarzy i misjonarki. Modlił się, aby każdy chrześcijanin czuł wezwanie do głoszenia Ewangelii słowem i świadectwem życia. Polaków zachęcił do odmawiania różańca.

Do Polaków papież powiedział:
„Pozdrawiam wszystkich Polaków. Dziś obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. W tajemnicach różańca Maryja wprowadza nas w zbawcze dzieło Chrystusa. Gorąco zachęcam do tej modlitwy. Niech jednoczy rodziny i niesie pokój dla świata. Niech wam Bóg błogosławi” – powiedział po polsku Benedykt XVI.

Pozdrawiając pielgrzymów włoskich, Papież podziękował młodzieży, która w minionych dniach włączyła się w rzymską misję „Jezus w centrum”. Młodzi prowadzili ją na ulicach, w szpitalach i szkołach. Zachęcając ich do włączania się w kolejne takie inicjatywy, Benedykt XVI podkreślił, że doświadczenie misyjne stanowi część chrześcijańskiej formacji i ważne jest, aby młodzież poznała je z pierwszej ręki.

Papież pozdrowił także tysiące włoskich dzieci z regionu Lacjum, uczestniczących w Trzecim Święcie Sportowców. Tegoroczną imprezę zorganizowano pod hasłem „Sport, przyjaźń, modlitwa”. Mszę dla uczestników sprawował w Bazylice św. Pawła za Murami kard. Fiorenzo Angelini. Ojciec Święty zachęcił młodych sportowców, by uprawianie poszczególnych dyscyplin łączyli z przyjaźnią i życiem duchowym.

Benedykt XVI nawiązał również do obchodzonego dziś we Włoszech Dnia Znoszenia Barier Architektonicznych. Zachęcając wiernych, jak i instytucje do wrażliwości na ten problem wyraził uznanie dla działań na tym polu podejmowanych przez stowarzyszenie FIABA pod patronatem władz państwowych.

Podajemy również relację KAI i pełny tekst przemówienia Ojca Świętego:

Październik jest miesiącem poświęconym różańcowi i sprawom misyjnym - powiedział Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie 7 października. Podkreślił, że w tym miesiącu przypada również 90. rocznica ostatniego objawienia Matki Bożej w Fatimie , toteż swe rozważania przed modlitwą maryjną poświęcił on właśnie różańcowi. Nawiązując do obchodzonego 21 października Światowego Dnia Misyjnego, papież przypomniał, że w tym roku przebiega on pod hasłem "Wszystkie Kościoły dla całego świata".

Oto polski tekst przemówienia Ojca Świętego:

Drodzy bracia i siostry,

Dzisiejsza pierwsza niedziela października podsuwa nam dwa tematy modlitwy i rozważań: wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, które przypada właśnie dziś oraz zadanie misyjne, któremu w sposób szczególny poświęcony jest ten miesiąc. Tradycyjny wizerunek Matki Bożej Różańcowej przedstawia Maryję, która na jednej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, drugą zaś podaje koronę świętemu Dominikowi. Ta znacząca ikonografia pokazuje, że różaniec jest środkiem, jaki Dziewica ofiarowuje, by kontemplować Jezusa, a rozważając Jego życie, coraz wierniej miłować Go i iść za Nim. Zadanie to Matka Boża pozostawiła także w różnych swoich objawieniach. Mam tu szczególnie na myśli objawienia fatimskie sprzed 90 lat. Ukazując się trojgu pastuszkom Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi jako "Matka Boża Różańcowa", zalecała z naciskiem codzienne odmawianie różańca, aby wyprosić zakończenie wojny. My także chcemy przyjąć macierzyńską prośbę Maryi Panny, zobowiązując się do odmawiania z wiarą koronki różańcowej w intencji pokoju w rodzinach, narodach i na całym świecie.

Wiemy jednak, że prawdziwy pokój panuje tam, gdzie ludzie i instytucje otwierają się na Ewangelię. Miesiąc październik pomaga nam pamiętać o tej podstawowej prawdzie przez specjalną animację, która ma na celu podsycanie w każdej wspólnocie gorącego zapału misyjnego i wspierania pracy tych, którzy - jako kapłani, zakonnicy, zakonnice i świeccy - działają na granicach misji Kościoła. Szczególnie starannie przygotowujemy się do obchodów 21 października Światowego Dnia Misyjnego, którego tematem będzie "Wszystkie Kościoły dla całego świata". Głoszenie Ewangelii pozostaje pierwszorzędną posługą, jaką Kościół winien jest ludzkości, aby nieść zbawienie Chrystusa człowiekowi naszych czasów, na tak wiele sposobów upokarzanemu i uciskanemu, i aby w duchu chrześcijańskim ukierunkować przemiany kulturowe, społeczne i etyczne, dokonujące się na świecie. W tym roku jest jeszcze jeden powód, pobudzający nas do odnowionego zaangażowania misyjnego: 50. rocznica encykliki "Fidei donum" Sługi Bożego Piusa XII, która zapoczątkowała i zachęcała do współpracy między Kościołami na rzecz misji ad gentes. Chciałbym także przypomnieć, że ponad 150 lat temu wyruszyło do Afryki, dokładnie do dzisiejszego Sudanu, pięciu księży i jeden świecki z instytutu Don Mazza w Weronie. Był wśród nich św. Daniel Comboni, przyszły biskup Afryki Środkowej i patron jej mieszkańców, które wspomnienie liturgiczne przypada 10 października.

Wstawiennictwu tego pioniera Ewangelii oraz wielu innych świętych i błogosławionych misjonarzy, a szczególnie macierzyńskiej opiece Królowej Różańca Świętego, zawierzamy wszystkich misjonarzy i misjonarki. Niech Maryja pomoże nam pamiętać, że każdy chrześcijanin wezwany jest do głoszenia Ewangelii słowem i życiem.

**

Następnie Ojciec Święty odmówił z wiernymi obecnymi na Placu św. Piotra modlitwę maryjną i udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, po czym wygłosił krótkie pozdrowienia do zgromadzonych kolejno po włosku, francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i polsku.

Oddzielne słowa pozdrowienia skierował do "młodych ludzi, którzy w ubiegłych dniach prowadzili czwartą edycję Misji Rzymskich, nazwaną «Jezus w centrum»". Papież pogratulował im, "gdyż zanieśli orędzie miłości Boga na ulice, do niektórych szpitali i szkół miasta". "Doświadczenie misyjne jest częścią formacji chrześcijańskiej i ważne jest, aby dorastająca młodzież i młodzi mogli poznać ją z pierwszej ręki. Dawajcie nadal codziennie świadectwo Ewangelii i wielkodusznie angażujcie się w najbliższe inicjatywy misyjne diecezji rzymskiej' - życzył Ojciec Święty.

Z kolei pozdrowił "tysiące dzieci, zgromadzonych w bazylice św. Pawła za Murami, gdzie biorą udział w Mszy św. odprawianej przez kardynała Fiorenzo Angeliniego z okazji «Trzeciego Festynu Sportowców», przebiegającego pod hasłem «Sport, przyjaźń, modlitwa». Drogie dzieci, przybyłyście z całego Lacjum na to znaczące spotkanie: umiejcie zawsze łączyć sport, przyjaźń i życie duchowe. Dobrej zabawy!"

Papież wspomniał także o przypadającym dzisiaj we Włoszech Dnu Zniesienia Barier Architektonicznych i życzył aby instytucje i pojedynczy obywatele wyczuleni byli zawsze na ten problem społeczny. Wyraził również uznanie dla działań, podejmowanych w tym celu przez stowarzyszenie FIABA pod patronatem najwyższych władz państwowych.

Na zakończenie Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów ze świata kolejno w językach francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i polskim.